Event Director:
Karl & Sandy Ahlswede
Course Design:
Karl Ahlswede

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Jonathan Pfieffer M-13 38:49 15:50 0:00 27.02  
2 Chase Thatcher M-10 39:03 15:56 0:14 26.86 +3.0
3 Garrett Wynn M-12 Pack 133 40:07 16:22 1:18 26.15  
4 Corey Thatcher M-12 40:26 16:30 1:37 25.94 +0.6
5 Mike & John G2 43:02 17:33 4:13    
6 Susan Humphreys F45+ 60:09 24:33 21:20 17.44  
7 Barcalow Group G3 64:28 26:18 25:39    
8 Buchoveclog Group G3 Pack 16 66:35 27:10 27:46    
9 Annie Gladden G2 69:25 28:19 30:36    
10 David/Nicole Wall G2 69:33 28:23 30:44    
11 Holly & Scott G2 70:56 28:57 32:07    
12 Steve Ohrwasohel G3 Pack 36 72:30 29:35 33:41    
13 Donald Hatt G3 76:15 31:07 37:26    
14 Julie Robinson F50+ 80:48 32:58 41:59 12.98  
15 Willenbrock Group G2 Pack 56 84:27 34:28 45:38    
16 Willenbrock Group G2 Pack 56 84:35 34:31 45:46    
17 Joshua Group G3 88:18 36:02 49:29    
18 Allan Blatman G2 Troop 241 91:42 37:25 52:53    
19 Carmen Spoto G3 Troop 241 96:42 39:28 57:53    
20 Doug Reigel G4 98:05 40:02 59:16    
21 Davis,Davis, Francis,Bienman G4 Troop 725 115:09 47:00 76:20    
22 Rita/Sasha Wall   132:22 54:01 93:33 7.92  
  Jesse/Gabe Roy G2 DNF --- ---    
  Joshua Banta G2 DNF --- ---    
    
White Summary
Length 2.45km
Climb 43.0m
Num Controls 8
Average Time 67:38
Average Pace 30:07
Num Maps 24
Num Orienteers 51
Total Time 61:46:24
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 408
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Alison Campbell F-14 31:52 11:48 0:00 49.44 +0.2
2 Dayne Thatcher M-14 42:19 15:40 10:27 37.23 -1.5
3 Charles/Kathy Parker G2 52:15 19:21 20:23    
4 Sandra Ward F40+ 53:15 19:43 21:23 29.59 +8.5
5 Chase Crompton   54:52 20:19 23:00 28.72  
6 Lisa Seifrit F40+ 55:27 20:32 23:35 28.41 -0.8
7 Ravens II G3 57:16 21:12 25:24    
8 Ravens I G3 57:24 21:15 25:32    
9 Laudadio & McLarnon G2 58:50 21:47 26:58    
10 Amanda Cawley Jeff Cantlin G2 66:28 24:37 34:36    
11 Rick Cantlin   68:37 25:24 36:45 22.96  
12 Dixon Group G3 85:45 31:45 53:53    
13 Kera Wierzbicki F40+ 94:42 35:04 62:50 16.64  
14 Vern & Joan G2 105:30 39:04 73:38    
    
Yellow Summary
Length 2.70km
Climb 57.0m
Num Controls 8
Average Time 63:10
Average Pace 23:24
Num Maps 14
Num Orienteers 24
Total Time 26:08:25
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 192
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Tina Shields G2 50:30 13:00 0:00    
2 Kim McCane M50+ 50:32 13:01 0:02 42.04  
3 Ned Buckingham G3 57:54 14:55 7:24    
4 Kenny Miraski Jr. M-20 58:17 15:01 7:47 36.45  
5 David Seifrit M35+ 61:14 15:46 10:44 34.69 -6.9
6 Pat Burton F45+ 67:50 17:28 17:20 31.32  
7 Karen Ort F50+ 69:07 17:48 18:37 30.74 +1.2
8 Mike Adams G2 79:15 20:25 28:45    
9 Kathleen Anderson G2 91:55 23:41 41:25    
10 Rick Crompton M40+ 92:04 23:43 41:34 23.07  
  John Kalicki   MP --- --- 11.54 -8.7
  Judy Hoffman G2 MP --- ---    
    
Orange Summary
Length 3.88km
Climb 110.0m
Num Controls 8
Average Time 56:33
Average Pace 17:29
Num Maps 12
Num Orienteers 18
Total Time 16:56:06
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 144
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Jay Wilshire M40+ 46:16 14:27 0:00 43.59 +0.8
2 Charles Hottenstein M35+ 48:46 15:14 2:30 NC NC
3 Steven Getz M40+ 51:52 16:12 5:36 38.89 -3.3
4 Ken Miraski M50+ 53:43 16:47 7:27 37.55 +1.0
5 Troy Logan M40+ 56:58 17:48 10:42 35.40  
6 Billie Jo Miraski F40+ 59:32 18:36 13:16 33.88  
7 David Cramer M45+ 59:41 18:39 13:25 33.79 +0.9
8 Patrick Wilshire M-20 60:23 18:52 14:07 33.40 -5.3
9 Dave Urban M55+ 62:13 19:26 15:57 32.42 +3.5
10 Dawn Britton F35+ 63:19 19:47 17:03 31.85  
11 Kim Pelle M45+ 65:50 20:34 19:34 30.64 -9.2
12 Kathleen Geist F50+ 69:48 21:48 23:32 28.90 -0.1
13 Maryann Cassidy F50+ 72:16 22:35 26:00 27.91 +1.3
14 Tory Lingg F60+ 73:56 23:06 27:40 27.28 +5.2
15 Theo Zaharia M60+ 79:00 24:41 32:44 25.53  
16 Ken Kohler G2 83:18 26:01 37:02    
17 Kathy Urban F55+ 94:01 29:22 47:45 21.45 -0.7
18 Sheryl Meyer F50+ 94:12 29:26 47:56 21.41 -0.6
19 Merle Kohn M65+ 105:41 33:01 59:25 19.08 +0.0
20 Shannon Farrar G2 112:40 35:12 66:24    
    
Brown Summary
Length 3.20km
Climb 80.0m
Num Controls 11
Average Time 70:40
Average Pace 22:05
Num Maps 20
Num Orienteers 22
Total Time 26:49:23
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 242
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Robert Meyer M50+ 42:39 9:28 0:00 63.93 +4.9
2 Rob Wilkison M55+ 49:32 11:00 6:53 55.05 -0.6
3 Scott Thatcher M45+ 49:58 11:06 7:19 54.57 +0.9
4 Bob Fink M55+ 50:18 11:10 7:39 54.21 +4.5
5 Fred Reed M45+ 51:08 11:21 8:29 53.33 +5.0
6 Daria Babushok F-21+ 52:28 11:39 9:49 51.97 -1.1
7 Paul Ort M-18 52:33 11:40 9:54 51.89  
8 Tom Olds M40+ DVOA 53:04 11:47 10:25 51.38 +3.5
9 Bob Burg M55+ 55:24 12:18 12:45 49.22 -4.9
10 Bruce Zeidman M60+ 59:52 13:18 17:13 45.55 -6.4
11 Andy Green M35+ 61:39 13:42 19:00 44.23  
12 Steve Aronson M45+ 62:06 13:48 19:27 43.91 +2.2
13 Sandy Ahlswede F35+ 65:09 14:28 22:30 41.85 -6.2
14 Mary Frank F45+ 65:22 14:31 22:43 41.72 -10.1
15 Bruce Wong G3 68:31 15:13 25:52    
16 Ed Scott M60+ DVOA 70:02 15:33 27:23 38.94 -5.9
17 Nancy Sharp F45+ 70:04 15:34 27:25 38.92 -0.7
18 Valery Roy M40+ DVOA 70:42 15:42 28:03 38.57 +3.3
19 Tim Gilpatrick M40+ 74:31 16:33 31:52 36.59 +1.8
20 Joseph Ward M40+ 74:58 16:39 32:19 36.37 +2.9
21 Bob Burton M35+ 78:18 17:24 35:39 34.82 +1.5
22 Mike Metzger M40+ 78:40 17:28 36:01 34.66 +3.5
23 John T Ort M55+ 79:31 17:40 36:52 34.29 -0.6
24 Charlie Robinson M50+ 81:58 18:12 39:19 33.27  
25 Art Bond M40+ 82:58 18:26 40:19 32.87  
26 Timothy Walsh M55+ 86:04 19:07 43:25 31.68 -4.7
27 Jeff Hanlon M40+ 88:00 19:33 45:21 30.99 -1.5
28 Donna Terefenko F50+ 90:16 20:03 47:37 30.21 +0.5
29 Chris Young M40+ 92:49 20:37 50:10 29.38 -7.0
30 Deb Samans F50+ 97:50 21:44 55:11 27.87 +1.5
31 Larry Geist M50+ 98:17 21:50 55:38 27.74 -2.2
32 Sharon Siegler F55+ 105:56 23:32 63:17 25.74 -4.3
33 Audrey Estep G2 115:56 25:45 73:17    
34 Ernie Church G2 173:18 38:30 130:39    
  Ron Cook   MP --- --- 12.87 -20.8
  Billy Allaband   MP --- --- 12.87 -24.4
    
Green Summary
Length 4.50km
Climb 97.0m
Num Controls 12
Average Time 70:49
Average Pace 16:39
Num Maps 36
Num Orienteers 40
Total Time 49:36:07
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 480
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Clem McGrath M-21+ 55:12 7:10 0:00 89.06 -10.4
2 Andras Revesz M40+ 60:50 7:54 5:38 80.81 +3.2
3 Tom Overbaugh M45+ 64:59 8:26 9:47 75.65 -0.6
4 John Campbell M45+ 65:14 8:28 10:02 75.36 -1.1
5 Mark Cornish M45+ 69:12 8:59 14:00 71.04 -2.5
6 Istvan Nagy M45+ 69:28 9:01 14:16 70.77 -3.4
7 Rob Favorite M50+ 73:40 9:34 18:28 66.73  
8 Michael Ball M50+ SVO 76:26 9:55 21:14 64.32 +3.6
9 Mark Frank M45+ 77:46 10:05 22:34 63.21 -7.9
10 Ury Backiev M40+ 83:14 10:48 28:02 59.06 +0.6
11 Hugh MacMullan M65+ 86:38 11:15 31:26 56.75 +2.4
12 Udaya Bollineni M-21+ 97:05 12:36 41:53 50.64 -1.4
13 Jim Eagleton M50+ 99:26 12:54 44:14 49.44 -7.0
14 Rick Whiffen M50+ 129:22 16:48 74:10 38.00 +1.1
    
Red Summary
Length 7.70km
Climb 175.0m
Num Controls 23
Average Time 79:10
Average Pace 10:16
Num Maps 14
Num Orienteers 14
Total Time 18:28:32
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 322
Red Rankings

 

Blue

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Florin Tencariu M-21+ 78:58 6:48 0:00 88.51 +1.7
2 Vadim Masalkov M35+ 81:59 7:04 3:01 85.25 -2.2
3 Mihai Veres M-21+ 82:19 7:05 3:21 84.91 -6.1
4 Randy Hall M40+ 92:28 7:58 13:30 75.59 -14.8
5 Neil Martin M-21+ 96:54 8:21 17:56 72.13  
6 John Swaren M40+ 104:51 9:02 25:53 66.66 +5.3
7 Brian Supplee M45+ 114:55 9:54 35:57 60.82 +2.1
8 Mike Bertram M55+ 122:50 10:35 43:52 56.90 +0.1
  Charles Hottenstein   DNF --- --- 28.45  
    
Blue Summary
Length 11.60km
Climb 290.0m
Num Controls 31
Average Time 86:08
Average Pace 8:21
Num Maps 9
Num Orienteers 9
Total Time 12:55:14
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 279
Blue Rankings

 

Event Totals
Maps:129
Orienteers:178
Time:212:40:11
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.