Event Director:
Bob Fink
Course Design:
Doug Sevon

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sofia McGinty G2 0:37:18 12:26 0:00    
2 Patty Policelli F45+ 0:37:55 12:38 0:37 32.14 -2.6
3 Oriana Riley F-10 DVOA 0:39:30 13:10 2:12 30.85 +3.2
4 Siva Kavutureu G3 0:44:05 14:41 6:47    
5 Carol Emerson G3 BS Troop 0:46:10 15:23 8:52    
6 John Renzetti G3 0:46:22 15:27 9:04    
7 Angelica Frolenko F-8 DVOA 0:48:22 16:07 11:04 25.19 -4.1
8 Matt Szapacs G2 0:51:49 17:16 14:31    
9 Alison Pottage G4 1:08:49 22:56 31:31    
10 Mark Siegrist G3 1:08:59 22:59 31:41    
11 Matthew Dilallo G4 BS Troop 1:13:22 24:27 36:04    
    
White Summary
Length 3.00km
Climb 70.0m
Num Controls 10
Average Time 51:09
Average Pace 17:03
Num Maps 11
Num Orienteers 27
Total Time 24:49:33
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 270
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Jess Everett G2 0:41:25 12:56 0:00    
2 Eliane Schoenenberger G2 0:42:21 13:14 0:56    
3 Michelle Frank G2 DVOA 0:42:22 13:14 0:57    
4 Victor Frolenko M-10 DVOA 0:44:02 13:45 2:37 36.12 +0.2
5 Trey Hippensteal G2 0:45:14 14:08 3:49    
6 Margaret Bowerman F-14 0:45:50 14:19 4:25 34.71 +0.3
7 Steve Ohrwaschel M50+ 0:51:02 15:56 9:37 31.17  
8 Steve Cook G2 0:55:49 17:26 14:24    
9 Haythem Memmi M-21+ 0:56:58 17:48 15:33 27.92 -0.3
10 Ethan McBride G2 BS Troop 1:11:19 22:17 29:54    
11 John Kalicki M45+ DVOA 1:11:36 22:22 30:11 22.22 +0.6
12 Alexandria Cabel G3 1:19:10 24:44 37:45    
13 Kathy James G2 1:27:42 27:24 46:17    
14 Sam Shapley G2 BS Troop 1:29:12 27:52 47:47    
15 Zach Hasse G4 1:29:22 27:55 47:57    
16 Peter Yeomans G4 1:29:27 27:57 48:02    
17 Ylva Kelsall G5 1:42:24 32:00 60:59    
    
Yellow Summary
Length 3.20km
Climb 85.0m
Num Controls 9
Average Time 65:00
Average Pace 20:19
Num Maps 17
Num Orienteers 37
Total Time 44:45:02
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 333
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Len Policelli M45+ 0:49:45 10:48 0:00 50.78 -8.6
2 Devin Peterson G2 1:02:07 13:30 12:22    
3 Lisa Carter F40+ 1:06:16 14:24 16:31 38.13 -1.7
4 Kanstantsin Paulau M-14 1:09:43 15:09 19:58 36.24 -5.4
5 Luke Yohe G2 1:17:05 16:45 27:20    
6 Meg McGoldrick G2 1:26:59 18:54 37:14    
7 Dave Morgan M75+ 1:37:34 21:12 47:49 25.90 +0.9
8 Carol Connelly F50+ 1:48:43 23:38 58:58 23.24  
9 Kathleen Pearce F45+ 1:48:47 23:38 59:02 23.23  
10 Hanlon Mark G5 1:52:03 24:21 62:18    
11 Manny Ayala G2 1:54:07 24:48 64:22    
12 Liza Shevyakhova F-21+ 2:01:27 26:24 71:42 20.80  
  Alexander Dyson   DVOA MP --- --- 10.40 -13.6
  Jeff Tompkins   MP --- --- 10.40  
  Ethan Apparies   MP --- --- 10.40  
    
Orange Summary
Length 4.60km
Climb 125.0m
Num Controls 16
Average Time 71:38
Average Pace 19:28
Num Maps 15
Num Orienteers 23
Total Time 31:03:06
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 368
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Ralph Tolbert M55+ 0:39:34 11:38 0:00 49.43 -2.4
2 Nikolay Frolenko M40+ DVOA 0:42:29 12:29 2:55 46.04 -2.2
3 Ed Scott M65+ DVOA 0:44:17 13:01 4:43 44.17 -10.0
4 Mary Frank F50+ DVOA 0:46:34 13:41 7:00 42.00 -0.7
5 Carl Marcus M65+ 0:49:39 14:36 10:05 39.39 -4.2
6 Tim Walsh M60+ 0:51:01 15:00 11:27 38.34 +1.2
7 Bill Shannon M70+ HVO 0:51:38 15:11 12:04 37.88  
8 Steve Reeps M55+ 0:52:25 15:25 12:51 37.32 -2.0
9 Nancy Sharp F55+ 0:53:38 15:46 14:04 36.47 -3.4
10 Bob Rosenberger G2 0:53:51 15:50 14:17    
11 John Ort M60+ DVOA 0:54:06 15:54 14:32 36.15 -0.3
12 Fred Hartline M65+ 0:54:22 15:59 14:48 35.98 +3.0
13 Susan Engard F55+ 0:56:45 16:41 17:11 34.47 -0.1
14 Ken Miraski M60+ DVOA 1:02:24 18:21 22:50 31.35 +0.9
15 Paul Kusko M70+ 1:02:53 18:29 23:19 31.10  
16 Donna Terefenko F55+ DVOA 1:03:27 18:39 23:53 30.83 +1.2
17 Robert Frank M-20 DVOA 1:04:03 18:50 24:29 30.54 +2.4
18 Tom Kelso M60+ 1:04:27 18:57 24:53 30.35  
19 Steve Mones M55+ 1:05:02 19:07 25:28 30.08 -2.5
20 Kathy Urban F65+ DVOA 1:09:44 20:30 30:10 28.05 +2.7
21 Sharon Siegler F65+ DVOA 1:10:23 20:42 30:49 27.79 +4.0
22 Carl Peterson M65+ 1:16:43 22:33 37:09 25.50 -1.3
23 Roger Hartley G2 1:18:22 23:02 38:48    
24 Brenda Harder F70+ 1:21:03 23:50 41:29 24.13 +5.5
25 Mary Plunkett F60+ 1:30:44 26:41 51:10 21.56 -1.1
26 Doug White M60+ 1:32:53 27:19 53:19 21.06  
27 Sarah Sotingco G2 1:35:45 28:09 56:11    
28 Sheryl Meyer F55+ 1:41:57 29:59 62:23 19.19 -6.1
29 Merle Kohn M75+ 1:45:43 31:05 66:09 18.50 +3.9
30 Carl Davies G4 1:52:49 33:10 73:15    
31 Diane Johnson G4 2:00:50 35:32 81:16    
    
Brown Summary
Length 3.40km
Climb 115.0m
Num Controls 12
Average Time 68:41
Average Pace 20:12
Num Maps 31
Num Orienteers 40
Total Time 50:58:26
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 480
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 John Campbell M55+ DVOA 0:41:16 8:05 0:00 71.43 -2.9
2 Dima Paulau M35+ 0:43:38 8:33 2:22 67.55 +0.9
3 Anthony Knarr M-18 0:43:42 8:34 2:26 67.45 +4.7
4 Ron Bortz M60+ DVOA 0:47:01 9:13 5:45 62.69 -6.6
5 Ury Backiev M50+ 0:47:50 9:22 6:34 61.62 -2.7
6 Jim Eagleton M55+ 0:50:52 9:58 9:36 57.95  
7 Brian Supplee M55+ DVOA 0:51:24 10:04 10:08 57.35 -1.0
8 Richard Plunkett M60+ 0:53:21 10:27 12:05 55.25 +6.9
9 Rob Wilkison M60+ DVOA 0:53:51 10:33 12:35 54.74 +0.4
10 Bob Burg M65+ 0:53:58 10:34 12:42 54.62 -3.6
11 Sandy Fillebrown F55+ DVOA 0:56:34 11:05 15:18 52.11 -0.8
12 Tom Hippensteal M45+ 0:59:54 11:44 18:38 49.21  
13 Janet Tryson F55+ EMPO 1:00:55 11:56 19:39 48.39  
14 Bev Hartline F60+ 1:02:23 12:13 21:07 47.25 +0.3
15 Svetlana Frolenko F35+ DVOA 1:05:03 12:45 23:47 45.31 -3.6
16 Steven Aronson M50+ 1:05:21 12:48 24:05 45.10 +2.0
17 Elena Backiev F50+ 1:05:55 12:55 24:39 44.72 -4.9
18 Bob Gross M55+ 1:08:09 13:21 26:53 43.25 -1.4
19 Jay Wilshire M50+ 1:09:39 13:39 28:23 42.32 -1.6
20 Rick Whiffen M60+ 1:15:55 14:53 34:39 38.83 +3.0
21 Dory Peterson F50+ 1:19:51 15:39 38:35 36.91 -0.9
22 Trish Krantz F35+ 1:24:41 16:36 43:25 34.81  
23 Kim McCane M60+ 1:32:44 18:10 51:28 31.79 -4.7
24 Larry Geist M60+ DVOA 1:33:37 18:21 52:21 31.49 -0.2
25 Diane Reider F45+ 1:33:53 18:24 52:37 31.40 -6.6
26 Kathleen Geist F55+ DVOA 1:38:12 19:15 56:56 30.02 -1.3
27 Mike Borovicka M60+ 1:44:20 20:27 63:04 28.25 -4.8
28 Deb Samans F60+ 1:54:02 22:21 72:46 25.85 +1.5
  Chris Young   MP --- --- 12.92  
  Steve Saddlemire   MP --- --- 12.92 -4.7
    
Green Summary
Length 5.10km
Climb 140.0m
Num Controls 21
Average Time 63:16
Average Pace 13:17
Num Maps 30
Num Orienteers 30
Total Time 31:38:01
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 630
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Vadim Masalkov M40+ 0:42:09 6:17 0:00 92.67 -6.0
2 Sergei Fedorov M-21+ DVOA 0:43:23 6:28 1:14 90.03 -8.4
3 Sergiy Gnatiouk M45+ HVO 0:45:13 6:44 3:04 86.38  
4 Greg Ahlswede M-21+ DVOA 0:46:15 6:54 4:06 84.45 -3.2
5 Tom Overbaugh M50+ 0:51:24 7:40 9:15 75.99 -3.1
6 Nathan Ohrwaschel M-20 0:53:47 8:01 11:38 72.62 -7.8
7 Mike Carter M45+ 0:54:39 8:09 12:30 71.47 +0.3
8 Glen Tryson M55+ EMPO 0:57:13 8:32 15:04 68.26  
9 Jon Prine M-21+ 1:04:44 9:39 22:35 60.34  
10 Udaya Bollineni M35+ 1:06:40 9:57 24:31 58.59 -0.2
11 Stephen Eland M45+ 1:08:39 10:14 26:30 56.90 +7.3
12 Dmitry Lavrov M50+ 1:12:56 10:53 30:47 53.55 +2.2
13 Craig Hall M40+ 1:20:20 11:59 38:11 48.62  
14 Zac Barker M-18 1:22:24 12:17 40:15 NC NC
15 Guy Olsen M55+ DVOA 1:29:52 13:24 47:43 43.46 -2.2
16 Dan Barker M55+ 1:42:19 15:16 60:10 38.17  
17 Michael Forbes Sr M65+ 1:48:20 16:10 66:11 36.05 +2.4
  Fred Reed   DVOA MP --- --- 18.03 -48.3
    
Red Summary
Length 6.70km
Climb 180.0m
Num Controls 26
Average Time 62:47
Average Pace 9:55
Num Maps 18
Num Orienteers 18
Total Time 18:50:17
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 468
Red Rankings

 

Event Totals
Maps:122
Orienteers:175
Time:202:04:25
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.