Event Director:
John De Wolf
Course Design:
Sandy Fillebrown
Notes:
Mid-Atlantic Championship

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Max Lennon M-10 QOC 19:51 9:55 0:00 30.16  
2 AJ Riley M-10 26:18 13:09 6:27 22.76 -2.2
3 Michelle Frank F-10 26:48 13:24 6:57 22.34 +0.5
4 Nicole Lennon F-10 QOC 28:45 14:22 8:54 20.82  
5 Amy Reed G3 36:52 18:26 17:01    
6 Nikki Mia Dawn G3 46:56 23:28 27:05    
    
White Summary
Length 2.00km
Climb 40.0m
Num Controls 8
Average Time 30:55
Average Pace 15:27
Num Maps 6
Num Orienteers 10
Total Time 5:53:06
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 80
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 David Onkst M45+ QOC 16:59 6:31 0:00 73.93  
2 Brandon Hellier M-12 24:42 9:30 7:43 50.83 +8.1
3 Chase Thatcher M-12 27:42 10:39 10:43 45.33 +1.8
4 Karl Green M-12 33:44 12:58 16:45 37.22 +2.8
5 Bailey Reed F-12 37:17 14:20 20:18 33.68 +5.3
6 Addie Nolan F-14 QOC 39:16 15:06 22:17 31.98  
7 Megan Ross F-21+ 41:06 15:48 24:07 30.55 -3.2
8 Baxter Hamilton M-10 QOC 47:36 18:18 30:37 26.38  
9 Caleb Acuff-Passi M-12 48:37 18:41 31:38 25.83 -2.7
10 Michael Forbes Sr. M60+ 48:40 18:43 31:41 25.80 -7.9
11 Nick Babashok G2 78:33 30:12 61:34    
12 Stephanie Helliar F45+ 85:03 32:42 68:04 14.76 -7.9
  Kaija Paige Heather G3 DNF --- ---    
  Bass Group G3 DNF --- ---    
  Rebecca Mitchell G2 DNF --- ---    
  Bawornsak Sakulkueakulsuk G4 MP --- ---    
    
Yellow Summary
Length 2.60km
Climb 55.0m
Num Controls 10
Average Time 33:04
Average Pace 16:57
Num Maps 16
Num Orienteers 25
Total Time 10:07:48
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 250
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Juergen Lunkwitz M-21+ DVOA 34:15 7:57 0:00 70.40 +14.0
2 Jacob Helliar M-16 44:35 10:22 10:20 54.08 +5.1
3 Michael DeWolf M-16 48:54 11:22 14:39 49.31 +2.4
4 Kathleen Lennon F45+ QOC 50:54 11:50 16:39 47.37  
5 Corey Thatcher M-14 54:29 12:40 20:14 44.25 -2.6
6 Linus Hamilton M-14 QOC 61:28 14:17 27:13 39.23  
7 Yuri Zakrevski M-18 61:55 14:23 27:40 38.94 +9.0
8 Jack Webster M-16 63:57 14:52 29:42 37.70  
9 Daniel Miller M-16 72:37 16:53 38:22 33.20 -7.9
10 Physics II G3 76:02 17:40 41:47    
11 Tom Chambers G2 84:34 19:40 50:19    
12 Audra Supplee F50+ 87:03 20:14 52:48 27.70 -3.8
13 Elizabeth James G2 111:29 25:55 77:14    
14 Kim Mihalek F40+ SVO 120:25 28:00 86:10 20.02  
15 Peter Zakrevski M-10 122:51 28:34 88:36 19.63 -5.6
16 Pat Keim F55+ 125:20 29:08 91:05 19.24 -1.7
17 Pat Burton G2 131:23 30:33 97:08    
18 Physics I G3 148:12 34:27 113:57    
  Abby Perkiss   DNF --- --- 9.62  
    
Orange Summary
Length 4.30km
Climb 90.0m
Num Controls 9
Average Time 78:58
Average Pace 19:23
Num Maps 19
Num Orienteers 26
Total Time 37:56:17
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 234
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Rob Wilkison M55+ 36:46 11:08 0:00 53.06 +2.7
2 Bruce Zeidman M65+ 38:09 11:33 1:23 51.13 -1.6
3 Mary Frank F45+ 39:08 11:51 2:22 49.85 +5.1
4 Hugh MacMullan M65+ 40:09 12:10 3:23 48.59 +2.5
5 Chuck Ferguson M65+ QOC 40:23 12:14 3:37 48.31  
6 David Helliar M45+ 41:28 12:33 4:42 47.04 +1.1
7 Bob Burg M60+ 46:29 14:05 9:43 41.97 -9.8
8 Nikolay Frolenko M40+ 48:04 14:33 11:18 40.59 +3.1
9 Donna Terefenko F55+ 48:57 14:50 12:11 39.85 +10.0
10 Francis L. Miller M55+ 52:41 15:57 15:55 37.03 -0.9
11 Zac Barker M-14 55:00 16:40 18:14 35.47 -12.4
12 Dan James M60+ QOC 55:41 16:52 18:55 35.03  
13 Fred Hartline M60+ 57:50 17:31 21:04 33.73 +3.6
14 Bill Shannon M65+ 57:53 17:32 21:07 33.70 -4.6
15 Robert Frank M-16 58:39 17:46 21:53 33.26 +7.4
16 John Ort M60+ 62:51 19:02 26:05 31.04 -5.2
17 Jim Browne M80+ 68:12 20:40 31:26 28.60 -0.3
18 Suzanne Izzo F70+ QOC 74:16 22:30 37:30 26.27  
19 Tory Lingg F65+ 79:25 24:03 42:39 24.56 +2.5
20 Chris Hand G2 97:29 29:32 60:43    
21 Alison Frysinger F50+ 101:49 30:51 65:03 19.16  
22 Carol DeWolf F55+ DVOA 103:44 31:26 66:58 18.81  
23 Linda Chen F55+ 105:39 32:00 68:53 18.46 -0.8
24 Scott Fitzpatrick M50+ SVO 112:46 34:10 76:00 17.30  
25 Steve Mones G2 113:27 34:22 76:41    
26 Judy Scott F60+ 125:17 37:57 88:31 15.57 -8.6
  Brenda Harder   MP --- --- 7.79 -13.3
  David Onkst   QOC NC --- ---    
    
Brown Summary
Length 3.30km
Climb 55.0m
Num Controls 9
Average Time 62:56
Average Pace 20:32
Num Maps 28
Num Orienteers 30
Total Time 32:53:08
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 270
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Fred Reed M50+ 45:41 8:27 0:00 67.91 +8.8
2 Ron Bortz M55+ 49:21 9:08 3:40 62.87 -5.1
3 Brad Whitmore M55+ SVO 51:00 9:26 5:19 60.83  
4 Dylan Singley M-16 51:09 9:28 5:28 60.66 +8.4
5 Tom Nolan M55+ QOC 51:14 9:29 5:33 60.56  
6 Stephen White M50+ QOC 51:23 9:30 5:42 60.38  
7 Greg Lennon M50+ QOC 52:11 9:39 6:30 59.46  
8 Elliott Hamilton M45+ QOC 53:07 9:50 7:26 58.41  
9 Kim Jepsen M40+ QOC 53:55 9:59 8:14 57.54  
10 Ralph Tolbert M55+ 54:02 10:00 8:21 57.42 +5.7
11 Brian Supplee M50+ 54:11 10:02 8:30 57.26 -1.2
12 Bob Fink M55+ 56:32 10:28 10:51 54.88 +3.1
13 Mark Frank M50+ 56:40 10:29 10:59 54.75 -3.7
14 Jim Eagleton M50+ 57:51 10:42 12:10 53.63 -3.7
15 Albina Zavrevski F40+ 57:52 10:42 12:11 53.62 +5.1
16 Csaba Tiszttarto M35+ HVO 58:11 10:46 12:30 53.32  
17 Sam Reed M-16 59:11 10:57 13:30 52.42 +3.0
18 David Scheidt M45+ QOC 61:12 11:20 15:31 50.70  
19 Francis Hogle M65+ 61:33 11:23 15:52 50.41 +3.3
20 Valeriy Doverov M60+ HVO 63:28 11:45 17:47 48.88  
21 Sandy Ahlswede F35+ 63:35 11:46 17:54 48.80 +2.0
22 Julie Keim F-21+ SVO 63:56 11:50 18:15 48.53 +2.7
23 Francis Miller M-18 64:19 11:54 18:38 48.24  
24 Svetlana Frolenko F35+ 65:18 12:05 19:37 47.51 +4.4
25 Eric Frysinger M-18 65:37 12:09 19:56 47.28 +4.4
26 Bill Vickers M40+ QOC 66:00 12:13 20:19 47.01  
27 Bev Hartline F55+ 66:02 12:13 20:21 46.98 +4.2
28 Jonathan De Wolf M-18 66:31 12:19 20:50 46.64 -1.3
29 Ed Scott M60+ 67:44 12:32 22:03 45.81 -2.0
30 Kusters Group G3 68:41 12:43 23:00    
31 Ron Barron M50+ 68:52 12:45 23:11 45.05 +4.5
32 Gary Smith M55+ QOC 73:05 13:32 27:24 42.45  
33 Heidi Onkst F45+ OCIN 74:18 13:45 28:37 41.76  
34 Joel Ford M-21+ 74:47 13:50 29:06 41.49  
35 Bob Rycharski M50+ 74:57 13:52 29:16 41.40 +3.0
36 Brian Chang M-18 78:27 14:31 32:46 39.55 -1.8
37 Bob Gross M50+ 79:25 14:42 33:44 39.07 -5.0
38 Tim Walsh M60+ 79:43 14:45 34:02 38.92 +2.1
39 Dave Zador M45+ 80:15 14:51 34:34 38.66  
40 Nancy Sharp F50+ 84:42 15:41 39:01 36.63 -0.6
41 Tracy Acuff F40+ 84:54 15:43 39:13 36.54 -7.4
42 Valery Roy M45+ 90:52 16:49 45:11 34.14  
43 Harvey Lape M60+ 94:18 17:27 48:37 32.90 -4.2
44 Ron Wood M65+ 102:39 19:00 56:58 30.22 -9.9
45 Mark Mace M55+ QOC 107:24 19:53 61:43 28.89  
46 Deb Samans F55+ 116:19 21:32 70:38 26.67 +2.7
47 George Schink M65+ QOC 121:02 22:24 75:21 25.63  
48 Larry Geist M55+ 131:54 24:25 86:13 23.52 -5.1
49 Mark Kern M60+ 133:03 24:38 87:22 23.32 -12.5
50 Kathleen Geist F50+ 149:14 27:38 103:33 20.79 -8.6
  Jeff Russell   DNF --- --- 10.39  
  John Landau G2 DNF --- ---    
  K.I. McCane   DNF --- --- 10.39 -15.5
    
Green Summary
Length 5.40km
Climb 100.0m
Num Controls 9
Average Time 69:00
Average Pace 13:32
Num Maps 53
Num Orienteers 56
Total Time 63:14:59
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 504
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Vadim Masalkov M35+ 50:52 6:58 0:00 77.70 -1.8
2 Chris Gross M-21+ 54:08 7:24 3:16 73.01 -0.9
3 Tom Overbaugh M45+ 56:10 7:41 5:18 70.37 +0.5
4 Angelica Riley F35+ 58:52 8:03 8:00 67.14 -1.3
5 Karl Ahlswede M45+ DVOA 61:45 8:27 10:53 64.00 -3.6
6 Daniel Quinn M45+ QOC 61:49 8:28 10:57 63.93  
7 Istvan Nagy M45+ 62:00 8:29 11:08 63.75 -7.1
8 Petr Hartman M45+ 62:53 8:36 12:01 62.85 -3.9
9 Brent Freedland M-21+ 63:34 8:42 12:42 62.17 -1.9
10 Rob Kinsley M35+ SVO 66:18 9:04 15:26 59.61  
11 Matt Ross M-21+ 68:08 9:20 17:16 58.01 -4.5
12 Dave Hauver M-21+ QOC 69:56 9:34 19:04 56.51  
13 Jan Merkova M35+ QOC 71:32 9:47 20:40 55.25  
14 Billly Allaband M45+ DVOA 72:24 9:55 21:32 54.59 +4.6
15 Sam Listwak M50+ QOC 73:56 10:07 23:04 53.46  
16 Chris Brennan M-21+ 74:15 10:10 23:23 53.23  
17 Chris Bartges M40+ 75:16 10:18 24:24 52.51 +7.8
18 Ury Backiev M45+ 76:30 10:28 25:38 51.66 -1.7
19 Bill Mebane M35+ 87:26 11:58 36:34 45.20  
20 Rick Whiffen M55+ 108:35 14:52 57:43 36.40 -1.3
21 John Bilingsley M40+ 114:19 15:39 63:27 34.57  
22 Phil Meyers M40+ SVO 148:04 20:16 97:12 26.69  
    
Red Summary
Length 7.30km
Climb 135.0m
Num Controls 11
Average Time 74:29
Average Pace 10:12
Num Maps 22
Num Orienteers 22
Total Time 27:18:42
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 242
Red Rankings

 

Blue

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Eddie Bergeron M35+ SVO 57:21 6:10 0:00 99.67 -2.9
2 Jon Torrance M35+ QOC 61:08 6:34 3:47 93.51  
3 Greg Balter M45+ 62:28 6:43 5:07 91.51 -2.0
4 Sergiy Gnatiouk M40+ 62:34 6:43 5:13 91.36 +1.4
5 Andis Vitolins M35+ HVO 64:08 6:53 6:47 89.13  
6 Wyatt Riley M35+ 64:39 6:57 7:18 88.42 -2.8
7 Clem McGrath M-21+ 66:34 7:09 9:13 85.87 -9.4
8 Ted Good M40+ QOC 76:57 8:16 19:36 74.29  
9 Sergei Fedorov M-21+ 77:15 8:18 19:54 74.00 -2.5
10 Nadim Ahmed M45+ QOC 81:55 8:48 24:34 69.78  
11 Randy Hall M40+ 83:34 8:59 26:13 68.40 -5.7
12 Dayne Thatcher M-16 95:12 10:14 37:51 60.04 +2.2
13 Scott Thatcher M45+ 98:49 10:37 41:28 57.85 -1.3
14 Udaya Bollineni M35+ 100:59 10:51 43:38 56.61 +0.7
15 Dan Barker M50+ 109:09 11:44 51:48 52.37 +6.0
16 Jon Pifer M40+ QOC 111:02 11:56 53:41 51.48  
17 Andrey Starikovskiy M45+ 124:13 13:21 66:52 46.02 +1.3
18 Andy Green M40+ 151:50 16:19 94:29 37.65 +6.3
  Sergei Zhyk   DNF --- --- 18.82 -81.3
    
Blue Summary
Length 9.30km
Climb 190.0m
Num Controls 13
Average Time 81:34
Average Pace 9:15
Num Maps 19
Num Orienteers 19
Total Time 25:49:47
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 247
Blue Rankings

 

Event Totals
Maps:163
Orienteers:188
Time:203:13:47
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.