Event Director:
Ron Wood
Course Design:
Ralph Tolbert

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sean Grammick G3 ROTC 19:31 6:58 0:00    
2 Matt Buckley G3 ROTC 26:19 9:23 6:48    
3 Daniel Harth M35+ none 31:35 11:16 12:04 31.34  
4 Michael Forbes Jr. M35+ 41:27 14:48 21:56 23.88 +1.0
5 Michael Homan G2 none 42:18 15:06 22:47    
6 Michael Tolbert G2 49:23 17:38 29:52    
7 Paul Magasiny G3 none 52:39 18:48 33:08    
8 Dylan Ohrwaschel M-12 56:26 20:09 36:55 17.54 +5.1
9 Carol Fink F55+ 57:39 20:35 38:08 17.17 -6.5
10 Alex Rittberg G4 none 62:47 22:25 43:16    
11 Stephanie Rinafleisch G2 none 67:01 23:56 47:30    
12 Sean Knarr G2 81:43 29:11 62:12    
13 Nicole Bilodeau G2 none 84:45 30:16 65:14    
  Macy Simons G2 none DNF --- ---    
    
White Summary
Length 2.80km
Climb 55.0m
Num Controls 9
Average Time 48:06
Average Pace 18:30
Num Maps 14
Num Orienteers 29
Total Time 23:04:02
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 261
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Anthony Knarr M-14 40:08 11:28 0:00 41.11 +0.8
2 John Buckingham G2 45:26 12:58 5:18    
3 Megan Ross F-21+ 47:08 13:28 7:00 35.00 +1.2
4 Matt Buckley G2 ROTC 58:31 16:43 18:23    
5 Chris Strand G2 58:45 16:47 18:37    
6 Caleb Acuff-Passi M-12 67:49 19:22 27:41 24.33 -4.2
7 Susan Cornish G2 68:51 19:40 28:43    
8 Kevin Everett G2 none 70:10 20:02 30:02    
9 Aidu Simons G2 none 88:18 25:13 48:10    
  Kaija Acuff-Passi G3 DNF --- ---    
  Sean Grammick G2 ROTC MP --- ---    
    
Yellow Summary
Length 3.50km
Climb 80.0m
Num Controls 9
Average Time 49:33
Average Pace 17:18
Num Maps 11
Num Orienteers 20
Total Time 15:35:07
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 180
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Zac Barker M-14 72:25 15:24 0:00 42.95 -5.0
2 Audra Supplee F50+ 86:01 18:18 13:36 36.16 +4.7
3 Cindy Pizziketti F45+ SVO 98:04 20:51 25:39 31.72  
4 Tom Chambers G2 105:06 22:21 32:41    
5 Val Hardin G2 none 106:47 22:43 34:22    
6 Nikki Singley F-14 126:23 26:53 53:58 24.61 -4.5
7 James Poland G2 none 132:05 28:06 59:40    
8 Bert & Ernie G2 140:35 29:54 68:10    
  Lena Sutch G4 ROTC DNF --- ---    
    
Orange Summary
Length 4.70km
Climb 90.0m
Num Controls 9
Average Time 96:22
Average Pace 23:04
Num Maps 9
Num Orienteers 16
Total Time 22:31:59
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 144
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Mark Cornish G2 48:36 13:53 0:00    
2 Nate & Nicole G2 65:58 18:50 17:22    
3 Karen Ort F55+ 75:14 21:29 26:38 30.59 +3.0
4 Neil Dolinger M45+ 79:38 22:45 31:02 28.90 -2.3
5 Kathy Urban F60+ 84:36 24:10 36:00 27.21 +3.8
6 Mary Plunkett F55+ 90:18 25:48 41:42 25.49 +5.6
7 Bob/Les Sheely G2 91:21 26:06 42:45    
8 Dan Tam Do F-21+ ICO 94:06 26:53 45:30 24.46  
9 Fred Hartline M60+ 106:23 30:23 57:47 21.64 -8.5
10 Steven Mones M50+ 155:37 44:27 107:01 14.79 -5.0
  Roger Martin   DNF --- --- 7.40 -13.0
  Steve Ohrwaschel   MP --- --- 7.40 -25.5
    
Brown Summary
Length 3.50km
Climb 90.0m
Num Controls 9
Average Time 74:18
Average Pace 25:28
Num Maps 12
Num Orienteers 15
Total Time 18:17:42
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 135
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Matt Ross M-21+ 59:16 10:46 0:00 60.98 -1.5
2 Chris Brennan M-21+ 60:05 10:55 0:49 60.15  
3 Ron Bortz M55+ 61:42 11:13 2:26 58.57 -9.4
4 Petr Hartman M45+ 61:57 11:15 2:41 58.34 -8.4
5 Damitry Paulau   62:20 11:20 3:04 57.98 -1.2
6 Dylan Singley M-16 65:32 11:54 6:16 55.15 +2.9
7 Csaba Tiszttarto M35+ HVO 65:49 11:58 6:33 54.91  
8 Brian Supplee M50+ 67:58 12:21 8:42 53.17 -5.3
9 Bob Burg M60+ 68:28 12:26 9:12 52.79 +1.0
10 Mark Frank M50+ 69:44 12:40 10:28 51.83 -6.7
11 Rob Wilkison M55+ 71:33 13:00 12:17 50.51 +0.1
12 Bob Fink M55+ 77:04 14:00 17:48 46.89 -4.9
13 Sam Reed M-16 77:10 14:01 17:54 46.83 -2.6
14 Bob Gross M50+ 78:57 14:21 19:41 45.78 +1.7
15 Ingrida Vytrite F35+ 80:00 14:32 20:44 45.18  
16 Carl Marcus M65+ 80:40 14:40 21:24 44.80 +2.3
17 Bev Hartline F55+ 81:58 14:54 22:42 44.09 +1.3
18 Sandy Ahlswede F35+ 83:50 15:14 24:34 43.11 -3.7
19 Tracy Acuff F40+ 86:32 15:44 27:16 41.76 -2.2
20 Harvey Lape M60+ 90:31 16:27 31:15 39.93 +2.8
21 Rick Whiffen M55+ 92:43 16:51 33:27 38.98 +1.2
22 David Levine M35+ QOC 99:22 18:04 40:06 36.37  
23 Dave Urban M60+ 113:55 20:42 54:39 31.73 +2.7
24 Kim McCane M55+ 119:18 21:41 60:02 30.29 +4.4
25 Roger Hartley M60+ 125:55 22:53 66:39 28.70 -0.9
26 Mike Borovkka M55+ 134:10 24:23 74:54 26.94 -4.0
27 Rebecca Mitchell F45+ 164:15 29:51 104:59 22.00 -1.0
  John Ort   MP --- --- 11.00 -25.2
    
Green Summary
Length 5.50km
Climb 130.0m
Num Controls 11
Average Time 82:10
Average Pace 15:29
Num Maps 28
Num Orienteers 28
Total Time 38:20:44
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 308
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Hunter Cornish M-20 59:34 7:56 0:00 80.86 +7.7
2 Sergei Fedorov M-21+ 63:54 8:31 4:20 75.37 -1.1
3 Florin Tencariu M-21+ 65:13 8:41 5:39 73.85 -5.2
4 Tom Overbaugh M45+ 67:20 8:58 7:46 71.53 +1.7
5 Istvan Nagy M45+ 70:31 9:24 10:57 68.30 -2.6
6 Chris Gross M-21+ 73:58 9:51 14:24 65.12 -8.8
7 Karl Ahlswede M45+ DVOA 74:37 9:56 15:03 64.55 -3.1
8 Jim Rayburn M45+ SVO 75:29 10:03 15:55 63.81 -3.6
9 Tom Strat M50+ QOC 75:32 10:04 15:58 63.77  
10 Fred Reed M50+ 79:59 10:39 20:25 60.22 +1.1
11 Mike Adams M-21+ 82:51 11:02 23:17 58.13 -2.8
12 Richard Catmur M50+ QOC 83:40 11:09 24:06 57.57  
13 Tom Nolan M55+ QOC 86:52 11:34 27:18 55.45  
14 Andy Green M40+ 106:42 14:13 47:08 45.14 +13.7
15 Dan Barker M50+ 110:42 14:45 51:08 43.51 -2.9
16 Sean Walsh M-21+ QOC 119:01 15:52 59:27 40.47  
17 Michael Forbes Sr. M60+ 134:16 17:54 74:42 35.87 +2.2
  Ury Backiev   DNF --- --- 17.94 -35.5
  Francis Hogle   MP --- --- 17.94 -29.2
    
Red Summary
Length 7.50km
Climb 170.0m
Num Controls 14
Average Time 75:16
Average Pace 11:13
Num Maps 19
Num Orienteers 19
Total Time 23:50:11
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 266
Red Rankings

 

Event Totals
Maps:93
Orienteers:127
Time:141:39:45
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.