Event Director:
Fred Hartline
Course Design:
Bev Hartline

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Michelle Frank F-12 DVOA 0:17:30 8:45 0:00 40.57 +2.4
2 Andy Riegner M-14 0:31:58 15:59 14:28 22.21  
3 Josh Policelli G2 0:38:41 19:20 21:11    
4 Jacob Churchill Group G2 0:46:57 23:28 29:27    
5 Richard Cerchio M60+ 0:58:11 29:05 40:41 12.20  
  Virginia Mentrak G3 DNF --- ---    
    
White Summary
Length 2.00km
Climb 25.0m
Num Controls 9
Average Time 32:12
Average Pace 19:19
Num Maps 6
Num Orienteers 10
Total Time 4:38:55
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 90
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Patty Policelli F45+ 0:36:17 13:26 0:00 38.41 +3.7
2 Brennen Hall M-14 0:42:27 15:43 6:10 32.83 -3.2
3 Bradley Hall M50+ 0:48:27 17:56 12:10 28.77 -1.3
4 Pinkers Morgan Girl Scouts G2 BS Troop 1:17:52 28:50 41:35    
5 The Sharks Santini G4 1:30:55 33:40 54:38    
6 Draayer Martin Girl Scouts G2 BS Troop 2:39:04 58:54 122:47    
7 Grasham Harman Girl Scouts G2 BS Troop 2:44:33 60:56 128:16    
8 Morrison Fell Girl Scouts G2 BS Troop 2:45:03 61:07 128:46    
  Anthony Stewart   DNF --- --- 14.38  
  Monaghan Simmons Girl Scouts G2 BS Troop DNF --- ---    
    
Yellow Summary
Length 2.70km
Climb 30.0m
Num Controls 9
Average Time 78:27
Average Pace 36:19
Num Maps 10
Num Orienteers 18
Total Time 27:03:55
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 162
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Peter Tomaszewski M-21+ 1:06:23 14:25 0:00 52.44  
2 Mike and Mary Team F-0 QOC 1:09:55 15:11 3:32 49.79  
3 Lisa Carter F40+ 1:11:15 15:29 4:52 48.86 +9.1
4 Tracy Acuff G2 1:16:52 16:42 10:29    
5 Abi Durrant F-21+ 1:25:29 18:35 19:06 40.72  
6 Denise + Jess Everett G2 1:32:13 20:02 25:50    
7 KAnstantsin Paulau M-14 1:50:50 24:05 44:27 31.41 -10.2
8 Michael Magyar G2 2:45:14 35:55 98:51    
9 Dave Morgan M75+ 2:47:07 36:19 100:44 20.83 -4.2
  Brenda Harder   DNF --- --- 10.42 -8.3
  Nathan Richardson   QOC DNF --- --- 10.42  
  Don McLoughlin   DNF --- --- 10.42  
  Pat Burton   DVOA MP --- --- 10.42 -12.1
    
Orange Summary
Length 4.60km
Climb 60.0m
Num Controls 10
Average Time 69:38
Average Pace 21:52
Num Maps 13
Num Orienteers 16
Total Time 20:39:37
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 160
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Wayne Vincent M40+ 0:45:59 11:29 0:00 63.48 +16.1
2 Ed Scott M65+ DVOA 0:49:03 12:15 3:04 59.51 +5.3
3 Kerry Shannon F-21+ HVO 0:56:44 14:11 10:45 51.45  
4 Mikd & Mary Team G2 QOC 0:58:45 14:41 12:46    
5 Carl Marcus M65+ 0:59:24 14:51 13:25 49.14 +5.5
6 Ron Wood M70+ 1:00:06 15:01 14:07 48.57 +4.9
7 Elaine Schoenenberger F-18 1:01:51 15:27 15:52 47.19 +1.8
8 Nancy Sharp F55+ 1:05:56 16:29 19:57 44.27 +4.4
9 Jeff Riegner M40+ 1:07:31 16:52 21:32 43.23 +6.4
10 Neil Dolinger M45+ 1:14:35 18:38 28:36 39.14 +3.9
11 Bill Shannon M70+ HVO 1:26:42 21:40 40:43 33.67  
12 Steve Mones M55+ 1:27:00 21:45 41:01 33.55 +1.0
13 Tim Walsh M60+ 1:29:35 22:23 43:36 32.58 -4.6
14 John Ort M60+ DVOA 1:31:21 22:50 45:22 31.95 -4.5
15 Thomas H Mentrak M45+ 1:31:53 22:58 45:54 31.77 -1.6
16 Brian Stempin M-21+ 1:44:09 26:02 58:10 28.03 -8.5
17 Roger Martin M65+ 1:45:54 26:28 59:55 27.56 +4.4
18 Carol Fink F60+ DVOA 1:51:39 27:54 65:40 26.14 -4.5
19 Kathy Urban F65+ DVOA 1:53:12 28:18 67:13 25.78 +0.4
20 Sheryl Meyer F55+ 2:05:24 31:21 79:25 23.28 -2.0
21 Mary Plunkett F60+ 2:12:58 33:14 86:59 21.95 -0.7
22 Carl Peterson M65+ 2:13:29 33:22 87:30 21.87 -4.9
23 Sammy Barron M-21+ 2:14:40 33:40 88:41 21.67  
24 Ann Hughes G2 2:28:29 37:07 102:30    
25 Deb Samans F60+ 2:30:29 37:37 104:30 19.40 -4.9
26 Karen Ort F60+ DVOA 2:58:58 44:44 132:59 16.31 -7.8
  John Kohanim   DNF --- --- 8.15  
  Greg Urig   DNF --- --- 8.15  
    
Brown Summary
Length 4.00km
Climb 60.0m
Num Controls 10
Average Time 88:46
Average Pace 23:54
Num Maps 28
Num Orienteers 30
Total Time 44:53:00
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 300
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Dima Paulau M35+ 1:02:46 10:17 0:00 70.64 +4.0
2 Len Policelli M45+ 1:08:53 11:17 6:07 64.37 +5.0
3 Ury Backiev M50+ 1:10:20 11:31 7:34 63.04 -1.3
4 Brian Supplee M55+ DVOA 1:12:38 11:54 9:52 61.04 +2.7
5 Patrick Zabawa M-21+ 1:12:56 11:57 10:10 60.79 -2.1
6 Rob Wilkison M60+ DVOA 1:17:48 12:45 15:02 56.99 +2.6
7 Scott Thatcher M50+ DVOA 1:19:35 13:02 16:49 55.71 -2.2
8 Mark Frank M55+ DVOA 1:20:56 13:16 18:10 54.78 -1.3
9 Bob Fink M60+ DVOA 1:23:03 13:36 20:17 53.39 -1.2
10 Steven Aronson M50+ 1:26:40 14:12 23:54 51.16 +8.1
11 Anthony Distefano M-21+ 1:30:04 14:45 27:18 49.23 +2.8
12 Dave Darrah M65+ DVOA 1:31:39 15:01 28:53 48.38 +1.8
13 Jay Wilshire M50+ 1:35:16 15:37 32:30 46.54 +2.6
14 Mary Frank F50+ DVOA 1:40:13 16:25 37:27 44.24 +1.5
15 John Buckley M-21+ 1:41:11 16:35 38:25 43.82 +2.0
16 Fred Reed G2 DVOA 2:00:36 19:46 57:50    
17 Richard H Ebright M50+ 2:02:11 20:01 59:25 36.29 -4.8
18 Dory Peterson F50+ 2:03:59 20:19 61:13 35.76 -2.0
19 Alex Chavez M-21+ 2:22:28 23:21 79:42 31.12 -7.7
20 Mike Borovicka M60+ 2:22:56 23:25 80:10 31.02 -2.1
21 Diane Reider F45+ 2:24:42 23:43 81:56 30.64 -7.3
22 Kim McCane M60+ 2:29:29 24:30 86:43 29.66 -6.8
23 Bob Burton M45+ DVOA 2:34:30 25:19 91:44 28.70 -5.8
24 Sharon Siegler F65+ DVOA 2:37:37 25:50 94:51 28.13 +4.4
25 Larry Geist M60+ DVOA 2:41:18 26:26 98:32 27.49 -4.2
  Bob Gross   MP --- --- 13.74 -30.9
    
Green Summary
Length 6.10km
Climb 190.0m
Num Controls 12
Average Time 102:04
Average Pace 17:24
Num Maps 26
Num Orienteers 27
Total Time 46:14:20
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 324
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Florin Tencariu M35+ 1:07:38 7:57 0:00 83.32 +3.4
2 Istvan Nagy M50+ 1:15:45 8:54 8:07 74.39 -0.6
3 Andras Revesz M50+ 1:17:29 9:06 9:51 72.73 -7.2
4 Mihai Veres M50+ SVO 1:19:51 9:23 12:13 70.57 -5.3
5 Eric Dahl M-21+ 2:00:42 14:12 53:04 46.69  
6 Charles Carrick M45+ QOC 2:07:20 14:58 59:42 44.26  
  Joel Ford   MP --- --- 22.13  
  Mike Carter   MP --- --- 22.13 -49.1
    
Red Summary
Length 8.50km
Climb 230.0m
Num Controls 15
Average Time 68:35
Average Pace 10:45
Num Maps 8
Num Orienteers 8
Total Time 9:08:45
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 120
Red Rankings

 

Event Totals
Maps:91
Orienteers:109
Time:152:38:32
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.