Event Director:
Roger Hartley
Course Design:
Dale Parson

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 AJ Riley M-10 44:37 13:56 0:00 25.25 +0.2
2 Jim Sergison M50+ BS166 46:44 14:36 2:07 24.11  
3 Steve Cook G2 51:53 16:12 7:16    
4 Thomas Laudone M-14 BS166 53:38 16:45 9:01 21.00  
5 Michelle Frank F-10 55:43 17:24 11:06 20.22 -1.6
6 Steere family G4 68:51 21:30 24:14    
7 Jonathon Klucharitz M-13 BS166 77:42 24:16 33:05 14.50  
8 David Dadd G3 78:15 24:27 33:38    
9 Kevin Xiao M-12 BS166 86:36 27:03 41:59 13.01  
10 Lynn Bilodeau G2 GS 1543 92:38 28:56 48:01    
11 Scott Laudone M45+ BS166 95:16 29:46 50:39 11.82  
12 Dan Brindell M-0 98:15 30:42 53:38 11.47  
13 Tony Tornetta G4 105:38 33:00 61:01    
14 Joshua Sitner M-11 BS166 106:27 33:15 61:50 10.58  
15 John Lukowski G2 Troop 85 116:57 36:32 72:20    
16 Curt Duval G2 Troop 85 118:57 37:10 74:20    
  Colin McCormack   BS166 DNF --- --- 5.29  
    
White Summary
Length 3.20km
Climb 75.0m
Num Controls 11
Average Time 76:21
Average Pace 25:21
Num Maps 17
Num Orienteers 29
Total Time 39:18:29
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 319
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Jacob Helliar M-16 43:33 11:10 0:00 45.90 -3.1
2 Chase Thatcher M-12 46:01 11:47 2:28 43.44 -0.1
3 Rick Crompton M40+ 48:30 12:26 4:57 41.22 +11.1
4 Aaron Krassowski M-17 BS166 59:57 15:22 16:24 33.34  
5 Steve Ohrwaschel M45+ 63:21 16:14 19:48 31.55 -1.3
6 Audree Supplee F50+ 65:26 16:46 21:53 30.55 -0.9
7 Bill Sergison M-17 BS166 68:50 17:38 25:17 29.04  
8 Nikki Singley F-14 71:52 18:25 28:19 27.82 -1.2
9 Jason Krassowski M-18 BS166 73:46 18:54 30:13 27.10  
10 Caleb Acuff-Passi M-12 80:39 20:40 37:06 24.79 -3.7
11 Aaron Rumack M-13 BS166 87:25 22:24 43:52 22.87  
12 Doug/Jean Puriton G2 87:32 22:26 43:59    
13 Goebeler family G7 90:49 23:17 47:16    
14 Eugene Frolenko M-16 92:46 23:47 49:13 21.55 -12.5
15 Pat Burton F50+ 93:23 23:56 49:50 21.41 +0.6
16 Allen family G4 94:31 24:14 50:58    
17 Douglas Bergman G2 DVOA 97:39 25:02 54:06    
18 Dot Gaabek G2 OCSI 99:18 25:27 55:45    
19 Thomas Lynch G3 99:21 25:28 55:48    
20 Tony Sales G2 BS166 100:00 25:38 56:27    
21 Bill Cutero G2 BS166 100:52 25:51 57:19    
22 Eric Hartley / Maria G2 101:20 25:58 57:47    
23 George Lichtenwalner G3 105:13 26:58 61:40    
24 Peg Edwards F65+ 107:28 27:33 63:55 18.60  
25 Dave/Joanne Karkosak G2 110:38 28:22 67:05    
26 Jill Walsh G3 110:47 28:24 67:14    
27 K. Fix / J.Schaller G2 111:45 28:39 68:12    
28 Sergey Gulevsky G4 117:51 30:13 74:18    
29 Kaija / Heather G2 117:56 30:14 74:23    
30 Diane Johnson G4 123:56 31:46 80:23    
31 John Haverty / Marie G2 141:11 36:12 97:38    
32 Ed Kolodziej G6 147:54 37:55 104:21    
33 Michelle @f4 G2 157:04 40:16 113:31    
34 Charles / Chris G2 169:58 43:34 126:25    
  Maliya Piercalline G5 DNF --- ---    
    
Yellow Summary
Length 3.90km
Climb 120.0m
Num Controls 10
Average Time 93:57
Average Pace 24:48
Num Maps 35
Num Orienteers 77
Total Time 126:47:45
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 770
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Zac Barker M-14 85:29 15:15 0:00 46.32 -1.6
2 Jon Fink M-21+ 94:16 16:50 8:47 42.00  
3 Corey Thatcher M-14 113:41 20:18 28:12 34.83 -12.1
4 Devon Zurawski G2 BS Troop 117:08 20:55 31:39    
5 Alan Slopey M45+ 121:47 21:44 36:18 32.51  
6 Blake Stoffers M45+ 123:13 22:00 37:44 32.13 +1.6
7 Ann-sofre Bjork G2 123:51 22:06 38:22    
8 Peter Zakrevski M-10 125:14 22:21 39:45 31.62 +6.4
9 Meg McGoldrick F50+ 133:41 23:52 48:12 29.62 -0.2
10 Carl Peterson M60+ 143:27 25:36 57:58 27.60 -3.9
11 Susan Engard F50+ 145:19 25:56 59:50 27.25 -2.8
12 Meagan Speizer G2 151:10 26:59 65:41    
13 Gary Kocher M60+ 174:50 31:13 89:21 22.65  
14 Tom Chambers G2 182:38 32:36 97:09    
15 Ann Deiterich F45+ 206:17 36:50 120:48 19.19  
  Rebecca Mitchell G2 DNF --- ---    
  Pat Keim   DNF --- --- 9.60 -11.4
  Brandon Bender G2 DNF --- ---    
  Dawn Mayer G2 DNF --- ---    
  Jim Caley G2 DNF --- ---    
  Yuri Zakrevski   DVOA DNF --- --- 9.60 -20.4
  Domenico Laszaro G5 DNF --- ---    
  Lisa Franz G3 DNF --- ---    
  William Straub G4 MP --- ---    
    
Orange Summary
Length 5.60km
Climb 170.0m
Num Controls 9
Average Time 85:05
Average Pace 24:18
Num Maps 24
Num Orienteers 41
Total Time 43:36:48
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 369
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Nathan Ohrwaschel M-16 61:53 15:05 0:00 59.69 +9.4
2 Sandy Fillebrown F50+ 65:10 15:53 3:17 56.69 -0.4
3 David Helliar M45+ 90:47 22:08 28:54 40.69 -5.3
4 Fred Hartline M60+ 94:11 22:58 32:18 39.22 +9.1
5 Jay Wilshire M45+ 97:49 23:51 35:56 37.76 -1.4
6 Donna Terefenko F55+ 120:19 29:20 58:26 30.70 +0.8
7 Dennis Zurawski Sr. M60+ 127:01 30:58 65:08 29.08 -11.5
8 Judy Scott F60+ 151:48 37:01 89:55 24.33 +0.2
9 Karen Ort F55+ 199:22 48:37 137:29 18.53 -9.1
  Robert Frank   DNF --- --- 9.26 -16.6
  Brenda Harder   DNF --- --- 9.26 -11.8
  Chase Crompton   DNF --- --- 9.26 -39.4
  John Edwards   DNF --- --- 9.26  
  Roger Martin   DNF --- --- 9.26 -11.1
  Kathleen Geist   DVOA DNF --- --- 9.26 -20.1
  Jim Browne   DNF --- --- 9.26 -19.7
  Tory Lingy   DVOA MP --- --- 9.26 -12.8
    
Brown Summary
Length 4.10km
Climb 175.0m
Num Controls 7
Average Time 59:18
Average Pace 27:19
Num Maps 17
Num Orienteers 17
Total Time 16:48:20
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 119
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Ron Bortz M55+ 52:25 10:29 0:00 68.54 +0.5
2 Angelica Riley F35+ 54:59 10:59 2:34 65.34 -3.1
3 Gord Hunter M60+ OOC 56:03 11:12 3:38 64.09  
4 Ury Backiev M45+ 60:55 12:11 8:30 58.97 +5.6
5 Tracy Acuff F40+ 62:23 12:28 9:58 57.59 +13.6
6 Rob Wilkison M55+ 65:32 13:06 13:07 54.82 +4.5
7 Bob Fink M55+ 65:58 13:11 13:33 54.46 +2.7
8 Dylan Singley M-16 66:10 13:14 13:45 54.29 +2.0
9 Petr Hartman M45+ 66:51 13:22 14:26 53.74 -13.0
10 Sam Reed M-16 67:39 13:31 15:14 53.10 +3.7
11 Dennis Zurawski G2 68:21 13:40 15:56    
12 Carl Marcus M65+ 70:17 14:03 17:52 51.11 +8.6
13 Ed Scott M60+ 70:42 14:08 18:17 50.81 +3.0
14 Jim Eagleton M50+ 70:56 14:11 18:31 50.64 -6.7
15 Albina Zakrevski F40+ 71:43 14:20 19:18 50.09 +1.6
16 Dennis Porter M50+ 77:13 15:26 24:48 46.52 +8.6
17 Dave Darrah M60+ DVOA 78:05 15:37 25:40 46.01 +1.4
18 Bob Burg M60+ 79:57 15:59 27:32 44.93 -6.8
19 Kean Williams M50+ COC 80:32 16:06 28:07 44.61  
20 Brian Supplee M50+ 80:57 16:11 28:32 44.38 -14.1
21 Bev Hartline F55+ 83:27 16:41 31:02 43.05 +0.3
22 Bob Gross M50+ 85:37 17:07 33:12 41.96 -2.1
23 Sandy Ahlswede F35+ 86:27 17:17 34:02 41.55 -5.2
24 Svetlana Frolenko F35+ 92:51 18:34 40:26 38.69 -4.4
25 Fred Kruesi M55+ 96:10 19:14 43:45 37.36 +1.2
26 Nikolay Frolenko M40+ 96:32 19:18 44:07 37.21 -0.2
27 Ron Barron M50+ 102:52 20:34 50:27 34.92 -5.6
28 Mike Borovicka M55+ 104:39 20:55 52:14 34.33 +3.4
29 John Ort M60+ 107:36 21:31 55:11 33.39 -2.8
30 Samantha Zipp F-21+ 119:19 23:51 66:54 30.11  
31 Deb Samans F55+ 134:21 26:52 81:56 26.74 +2.8
32 Chad Wentz M-21+ 144:06 28:49 91:41 24.93  
33 Mark Kern M60+ 144:18 28:51 91:53 24.90 -10.9
34 Steven Mones G2 144:55 28:59 92:30    
35 Art Bond M45+ 149:22 29:52 96:57 24.05 +4.5
36 Neil Dolinger M45+ 159:24 31:52 106:59 22.54 -8.7
37 K.I. McCane M55+ 163:49 32:45 111:24 21.93 -4.0
38 Fred Huntington M65+ 167:42 33:32 115:17 21.42  
  Bob Burton   DNF --- --- 10.71 -22.9
  Susan Smithrife G2 DNF --- ---    
  Mary Frank   DNF --- --- 10.71 -34.1
    
Green Summary
Length 5.00km
Climb 125.0m
Num Controls 9
Average Time 86:36
Average Pace 18:41
Num Maps 41
Num Orienteers 44
Total Time 62:44:21
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 396
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Vadim Masalkov M35+ 73:51 9:43 0:00 89.16 +9.7
2 Wyatt Riley M35+ 78:22 10:18 4:31 84.02 -7.2
3 Mark Frank M50+ 101:25 13:20 27:34 64.92 +6.4
4 Scott Thatcher M45+ 105:28 13:52 31:37 62.43 +3.3
5 Corinne Porter F-21+ 115:09 15:09 41:18 57.18 -9.0
6 Bob Huebner M60+ 115:36 15:12 41:45 56.96 +4.0
7 Martin Forsberg M-21+ 119:41 15:44 45:50 55.01 +4.8
8 Dayne Thatcher M-16 119:44 15:45 45:53 54.99 -2.8
9 Mike Bertram M55+ 120:34 15:51 46:43 54.61  
10 Chris Gross M-21+ 120:40 15:52 46:49 54.57 -19.3
11 Fred Reed M50+ 121:29 15:59 47:38 54.20 -4.9
12 Josh Wagner M-21+ 126:15 16:36 52:24 52.15  
13 Brent Freedland M-21+ 132:41 17:27 58:50 49.62 -14.5
14 Doug Bergman M40+ DVOA 158:50 20:53 84:59 41.45  
15 Joel Allen M35+ 161:48 21:17 87:57 40.69  
16 Rick Whiffen M55+ 175:06 23:02 101:15 37.60 -0.1
  Kathy Allen   DNF --- --- 18.80  
  Jonathan Neely   DNF --- --- 18.80 -39.3
  Larry Geist   MP --- --- 18.80 -9.8
    
Red Summary
Length 7.60km
Climb 190.0m
Num Controls 10
Average Time 102:27
Average Pace 16:00
Num Maps 19
Num Orienteers 19
Total Time 32:26:39
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 190
Red Rankings

 

Blue

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Hugh MacMullan IV M40+ 117:24 11:30 0:00 76.58 +6.3
2 Sergei Fedorov M-21+ 120:25 11:48 3:01 74.66 -1.8
3 Karl Ahlswede M45+ DVOA 127:38 12:30 10:14 70.44 +2.8
4 Randy Hall M40+ 133:02 13:02 15:38 67.58 -6.5
5 Udaya Bollineni M35+ 163:32 16:01 46:08 54.98 -0.9
6 Dan Barker M50+ 227:38 22:19 110:14 39.50 -6.9
7 Michael Forbes Sr. M60+ 274:49 26:56 157:25 32.72 -1.0
  Keith Wobeser   DNF --- --- 16.36  
  Andrey Starikovskiy   DNF --- --- 16.36 -28.4
    
Blue Summary
Length 10.20km
Climb 260.0m
Num Controls 12
Average Time 129:23
Average Pace 16:18
Num Maps 9
Num Orienteers 9
Total Time 19:24:28
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 108
Blue Rankings

 

Event Totals
Maps:162
Orienteers:236
Time:341:06:50
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.