Event Director:
Mark & Mary Frank
Course Design:
Mark Frank

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Andrew Zimmerman M-12 30:32 13:52 0:00 43.33  
2 Michael Northrop G3 42:53 19:29 12:21    
3 Heather Campbell F-10 52:45 23:58 22:13 25.08 -5.4
4 Corey Thatcher M-12 59:46 27:09 29:14 22.13 -3.2
5 Matthew Jones G3 BSA 61:04 27:45 30:32    
6 Chase Thatcher M-10 61:51 28:06 31:19 21.39 -2.5
7 Dave & Joanne G2 62:24 28:21 31:52    
8 Becky Hynek G3 65:24 29:43 34:52    
9 Alex Wilshire M-12 72:02 32:44 41:30 18.37  
10 Cameron Powell M-10 128:11 58:15 97:39 10.32  
    
White Summary
Length 2.20km
Climb 80.0m
Num Controls 9
Average Time 63:41
Average Pace 28:56
Num Maps 10
Num Orienteers 17
Total Time 17:17:58
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 153
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Alison Campbell F-14 37:21 11:40 0:00 48.18 -1.1
2 Joby Hilliker M-21+ 43:29 13:35 6:08 41.39 +1.1
3 Audra Supplee F45+ 46:56 14:40 9:35 38.34 -0.4
4 Natallie H. G2 58:09 18:10 20:48    
5 Aniko Tiszharto G2 HVO 58:11 18:10 20:50    
6 Judy Scott F55+ 60:16 18:50 22:55 29.86 +3.0
7 Zach/Bob Groves G2 62:26 19:30 25:05    
8 Joao Ferreira G2 Portugal 63:31 19:50 26:10    
9 Robert Frank M-12 69:32 21:43 32:11 25.88 -0.8
10 George Yarnell G2 71:16 22:16 33:55    
11 Deb Katz F-21+ 72:59 22:48 35:38 24.66 +4.5
12 Dylan Singley M-12 74:37 23:19 37:16 24.12 -14.6
13 Bobko Family G3 75:03 23:27 37:42    
14 Zimmerman & Kusko G2 75:15 23:30 37:54    
15 Patrica Miller F40+ 86:38 27:04 49:17 20.77  
16 Alaina Barron G2 89:59 28:07 52:38    
17 Pat Pruden F45+ QOC 93:01 29:04 55:40 19.35  
18 David Baker M35+ 98:35 30:48 61:14 18.25  
19 Dixon & Morin G4 101:45 31:47 64:24    
20 Mary & Michelle G2 162:40 50:50 125:19    
  Mark Mace   DNF --- --- 9.13 -8.9
    
Yellow Summary
Length 3.20km
Climb 100.0m
Num Controls 10
Average Time 71:30
Average Pace 23:27
Num Maps 21
Num Orienteers 34
Total Time 43:18:27
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 340
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Joel/Kathy Allen G2 84:07 22:08 0:00    
2 Meg McGoldrick G2 100:01 26:19 15:54    
3 Sue Heckler F40+ 100:48 26:31 16:41 31.26  
4 Andrea Hartley F50+ 103:01 27:06 18:54 30.58 +3.7
5 Carol Kluchinski F40+ 116:04 30:32 31:57 27.15 +0.8
6 Melissa Kaler   FLO 131:25 34:35 47:18 23.98  
7 Philip H & Frank M G2 132:38 34:54 48:31    
8 Eric Summer M-21+ 140:43 37:01 56:36 22.39  
9 George Srender G4 Bulgaria 186:39 49:07 102:32    
  Ted Harlan   DNF --- --- 11.20  
  K.I. McCane   DNF --- --- 11.20 -16.5
    
Orange Summary
Length 3.80km
Climb 130.0m
Num Controls 9
Average Time 99:35
Average Pace 32:01
Num Maps 11
Num Orienteers 17
Total Time 32:52:09
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 153
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Kathleen Lennon F40+ QOC 66:56 18:35 0:00 48.26  
2 Timothy Walsh M55+ 69:57 19:25 3:01 46.18 +9.8
3 Mark Kern M60+ 71:53 19:58 4:57 44.93 +6.9
4 Bill Shannon M65+ 76:50 21:20 9:54 42.04 -1.8
5 Jean O'Connor F60+ 77:32 21:32 10:36 41.66 +4.1
6 John Williams M65+ 88:28 24:34 21:32 36.51 +5.1
7 Charley Parker M50+ 92:24 25:40 25:28 34.96  
8 Bob Fink M55+ 92:31 25:41 25:35 34.91 -14.8
9 Ron Barran M50+ 94:19 26:11 27:23 34.25 -0.1
10 Mike Borovicka M55+ 95:18 26:28 28:22 33.89 +1.9
11 Lisa Seiffrit F40+ 100:02 27:47 33:06 32.29 +3.1
12 Sue Harford F50+ 106:56 29:42 40:00 30.21  
13 Sharon Siegler F55+ 108:53 30:14 41:57 29.66 -0.4
14 Kathleen Geist F50+ 114:23 31:46 47:27 28.24 -0.7
15 Roger Hartley M55+ 118:42 32:58 51:46 27.21 -1.3
16 Dave Urban M55+ 134:03 37:14 67:07 24.10 -4.9
17 Maryann Cassidy F50+ 136:40 37:57 69:44 23.63 -3.0
18 Kathy Urban F55+ 155:09 43:05 88:13 20.82 -1.3
19 Larry Geist M50+ 155:31 43:11 88:35 20.77 -9.2
  Michael Metzger   MP --- --- 10.38 -20.8
    
Brown Summary
Length 3.60km
Climb 125.0m
Num Controls 9
Average Time 97:49
Average Pace 28:36
Num Maps 20
Num Orienteers 20
Total Time 32:36:27
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 180
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Andras Revesz M40+ 47:04 10:00 0:00 78.53 +0.9
2 Ron Bortz M50+ 51:39 10:59 4:35 71.57 +3.2
3 John Campbell M45+ 52:04 11:04 5:00 70.99 -5.5
4 Hunter Cornish M-18 52:14 11:06 5:10 70.77 +6.9
5 Tom Olds M40+ DVOA 68:01 14:28 20:57 54.34 +6.5
6 Mary Frank F45+ 69:11 14:43 22:07 53.43 +1.6
7 Chris Steere M-21+ 69:28 14:46 22:24 53.21 -6.8
8 Scott Thatcher M45+ 69:53 14:52 22:49 52.89 -0.8
9 Rob Wilkison M55+ 70:01 14:53 22:57 52.79 -2.9
10 Dale Parson M50+ 70:06 14:54 23:02 52.73 +4.6
11 Bob Burg M55+ 72:03 15:19 24:59 51.30 -2.8
12 Bruce Zeidman M60+ 72:39 15:27 25:35 50.88 -1.1
13 Gary Dettinger M40+ SVO 74:47 15:54 27:43 49.43  
14 Steve Aronson M45+ DVOA 74:53 15:55 27:49 49.36 +7.7
15 Fred Reed M45+ 75:46 16:07 28:42 48.79 +0.5
16 Ben Ahlswede M-21+ 76:13 16:12 29:09 48.50  
17 David Seifrit M35+ 77:13 16:25 30:09 47.87 +6.3
18 Csaba Tiszttarto M35+ HVO 78:29 16:41 31:25 47.10  
19 Kent Shaw M55+ 79:00 16:48 31:56 46.79 +0.5
20 Sandy Ahlswede F35+ 79:03 16:49 31:59 46.76 -1.3
21 Ed Scott M60+ DVOA 81:32 17:20 34:28 45.34 +0.5
22 Jay Wilshire M40+ 85:08 18:06 38:04 43.42 +0.7
23 Gross Bob M45+ 87:45 18:40 40:41 42.12 -11.9
24 Bill Mebane M35+ 88:31 18:50 41:27 41.76 -5.3
25 Fred Kruesi M50+ 91:49 19:32 44:45 40.26 -2.9
26 Jereq Cabrales M45+ 102:44 21:51 55:40 35.98  
27 Eric Pevoto M35+ 129:43 27:35 82:39 28.50 -10.5
28 Tim Gilpatrick M40+ 153:20 32:37 106:16 24.11 -10.7
  Angelica Riley   MP --- --- 12.05 -53.6
    
Green Summary
Length 4.70km
Climb 180.0m
Num Controls 10
Average Time 75:52
Average Pace 16:43
Num Maps 29
Num Orienteers 29
Total Time 36:40:19
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 290
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Sergei Fedorov M-21+ 62:53 9:14 0:00 95.42 +14.0
2 Mark Cornish M45+ 69:57 10:17 7:04 85.78 +12.2
3 Jim Rayburn M40+ SVO 81:36 12:00 18:43 73.54 +9.2
4 Greg Lennon M45+ QOC 87:21 12:50 24:28 68.69  
5 Daria Babushok F-21+ 93:37 13:46 30:44 64.10 +11.0
6 Sandy Fillebrown F50+ 96:54 14:15 34:01 61.92 +3.0
7 Ury Brackiev M40+ 114:54 16:53 52:01 52.22 -6.2
8 Arturs Intsons   FLO 140:41 20:41 77:48 42.65  
9 Jon Prine M-21+ 142:02 20:53 79:09 42.25  
10 Shelley Pennington F-21+ 166:08 24:25 103:15 36.12 -13.4
11 Billy Allaband M40+ 170:43 25:06 107:50 35.15 -2.1
12 Rick Whiffen M50+ 177:54 26:09 115:01 33.73 -3.2
13 Krystian Tarnawa M-21+ 205:24 30:12 142:31 29.21 -0.7
  Udaya Bollineni   MP --- --- 14.61 -37.5
  Mihai Veres   MP --- --- 14.61 -76.4
    
Red Summary
Length 6.80km
Climb 220.0m
Num Controls 15
Average Time 107:20
Average Pace 18:12
Num Maps 15
Num Orienteers 15
Total Time 26:50:04
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 225
Red Rankings

 

Blue

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Eddie Bergeron M-21+ SVO 69:21 7:27 0:00 111.42 +7.0
2 Clem McGrath M-21+ 74:27 8:00 5:06 103.79 +4.3
3 Wyatt Riley M-21+ 81:27 8:45 12:06 94.87 -0.2
4 Vadim Masalkov M35+ 86:48 9:20 17:27 89.02 +1.6
5 Nadim Ahmed M40+ QOC 88:57 9:33 19:36 86.87  
6 Randy Hall M40+ 106:31 11:27 37:10 72.54 -17.8
7 David Onkst M40+ QOC 114:48 12:20 45:27 67.31  
8 Karl Ahlswede M40+ 122:40 13:11 53:19 62.99 -8.1
9 Brian Supplee M45+ 134:09 14:25 64:48 57.60 -1.1
  Dave Pruden   QOC MP --- --- 28.80  
    
Blue Summary
Length 9.30km
Climb 300.0m
Num Controls 15
Average Time 87:54
Average Pace 10:30
Num Maps 10
Num Orienteers 10
Total Time 14:39:08
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 150
Blue Rankings

 

Event Totals
Maps:116
Orienteers:142
Time:204:14:32
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.