Event Director:
Roger Hartley
Course Design:
Dale Parson

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Tom Forest G2 1:06:52 29:04 0:00    
2 Tracy Barnes G3 1:11:07 30:55 4:15    
3 Janet Cardona G4 1:52:28 48:53 45:36    
    
White Summary
Length 2.30km
Climb 75.0m
Num Controls 8
Average Time 83:29
Average Pace 36:17
Num Maps 3
Num Orienteers 9
Total Time 13:16:57
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 72
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Randy Hall M45+ 0:42:48 10:42 0:00 49.19  
2 Brian Speizer G3 1:25:49 21:27 43:01    
3 Eric Winter G2 1:30:58 22:44 48:10    
4 Rick Yeager M50+ 1:39:40 24:55 56:52 21.12 +2.4
5 Robert Schroeder G4 1:43:08 25:47 60:20    
6 David Karkosak M55+ 1:44:42 26:10 61:54 20.11 +2.7
7 Kathleen Fix F-16 1:47:35 26:53 64:47 19.57  
8 William Henry G2 1:50:36 27:39 67:48    
9 James Young G2 2:09:47 32:26 86:59    
10 Gary Kocher G2 2:10:17 32:34 87:29    
11 Adam Kamph G2 4:00:00 60:00 197:12    
  Lindsey Smith   MP --- --- 9.78  
  Steve Cook G2 MP --- ---    
    
Yellow Summary
Length 4.00km
Climb 100.0m
Num Controls 13
Average Time 95:47
Average Pace 28:18
Num Maps 13
Num Orienteers 24
Total Time 40:28:00
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 312
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Chase Thatcher M-14 DVOA 1:34:19 15:43 0:00 54.14 -1.0
2 Diane Reider F45+ 2:33:08 25:31 58:49 33.34 -1.2
  David Karst   DNF --- --- 16.67 -20.6
  Bill Mylchreest   DNF --- --- 16.67  
  Alexander Dyson   DNF --- --- 16.67 -8.9
  Pat Keim   SVO DNF --- --- 16.67 -7.7
  Jim Puzo   DNF --- --- 16.67 -17.7
  Leonard Martin   DNF --- --- 16.67 -2.0
  Devin Zurawski   DNF --- --- 16.67  
  Ann Lombardy G3 DNF --- ---    
  Dave Darrah   DVOA MP --- --- 16.67 -30.8
    
Orange Summary
Length 6.00km
Climb 110.0m
Num Controls 9
Average Time 22:29
Average Pace 20:37
Num Maps 11
Num Orienteers 13
Total Time 4:07:27
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 117
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 John De Wolf M50+ 1:27:58 20:56 0:00 45.95 -0.7
2 Tim Walsh M60+ 1:32:40 22:03 4:42 43.62 +5.8
3 Bill Shannon M70+ HVO 1:38:15 23:23 10:17 41.14  
4 Fred Hartline M65+ 1:42:44 24:27 14:46 39.35 +2.2
5 Joseph Zaremba M50+ 1:44:17 24:49 16:19 38.76 -2.8
6 Joanna Zaremba F-21+ 1:44:17 24:49 16:19 38.76 +5.0
7 Jonathan De Wolf M-18 1:51:57 26:39 23:59 36.11  
8 John Ort M60+ DVOA 1:53:27 27:00 25:29 35.63  
9 Larry Geist M55+ DVOA 2:06:08 30:01 38:10 32.05 +0.4
10 Neil Dolinger M45+ 2:11:41 31:21 43:43 30.70 -4.1
11 Sheryl Meyer F55+ 2:16:09 32:25 48:11 29.69 +4.5
12 Dennis Zurawski Sr M60+ 2:26:24 34:51 58:26 27.61 -0.5
13 Roger Martin M65+ DVOA 2:30:42 35:52 62:44 26.82 +1.5
14 Carol Fink F55+ DVOA 2:41:22 38:25 73:24 25.05 -5.7
15 Steve Mones M50+ 3:02:21 43:25 94:23 22.17 -7.8
  Andrea Komoroski G2 DNF --- ---    
  Wayne Vincent   DNF --- --- 11.08 -24.8
  Kathleen Geist   DVOA DNF --- --- 11.08 -22.1
  Nick Cardwell G2 DNF --- ---    
  Kim McCane   MP --- --- 11.08 -19.1
    
Brown Summary
Length 4.20km
Climb 115.0m
Num Controls 7
Average Time 92:31
Average Pace 29:22
Num Maps 20
Num Orienteers 22
Total Time 30:50:22
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 154
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Fred Reed M50+ DVOA 0:57:09 10:23 0:00 81.66 +16.6
2 Ron Bortz M55+ 1:01:01 11:05 3:52 76.48 +5.4
3 Brian Supplee M50+ DVOA 1:12:06 13:06 14:57 64.73 +5.0
4 Scott Thatcher M50+ DVOA 1:12:34 13:11 15:25 64.31 +2.6
5 Nathan Ohrwaschel M-18 DVOA 1:14:54 13:37 17:45 62.31 -2.4
6 Ed Scott M65+ DVOA 1:16:04 13:49 18:55 61.35 +7.1
7 Csaba Tiszttarto M40+ DVOA 1:21:54 14:53 24:45 56.98 -2.9
8 Mark Frank M50+ DVOA 1:22:17 14:57 25:08 56.72 -7.9
9 Bob Meyer M55+ 1:23:58 15:16 26:49 55.58 +1.2
10 Bob Huebner M60+ 1:25:29 15:32 28:20 54.59 +0.4
11 Nikolay Frolenko M40+ 1:31:13 16:35 34:04 51.16 +2.2
12 Rob Wilkison M60+ DVOA 1:38:27 17:54 41:18 47.40 -4.2
13 Richard H Ebright M50+ 1:39:28 18:05 42:19 46.92 +2.0
14 Bob Gross M50+ 1:41:29 18:27 44:20 45.99 +7.4
15 Ron Cook M50+ 1:42:04 18:33 44:55 45.72 +5.2
16 Mark Kern M65+ 1:45:40 19:12 48:31 44.17 +4.0
17 Julie Keim F-21+ SVO 1:57:25 21:20 60:16 39.75 -6.0
18 Harvey Lape M60+ 2:01:07 22:01 63:58 38.53  
19 Steven Harrison M45+ BAOC 2:05:30 22:49 68:21 37.19  
20 Fred Kruesi M55+ DVOA 2:14:51 24:31 77:42 34.61 -0.3
21 Kim Rager F40+ 2:21:54 25:48 84:45 32.89 -2.7
22 Steven Aronson M50+ 2:21:57 25:48 84:48 32.88 -5.6
23 Katherine Ebright F-18 DVOA 2:27:41 26:51 90:32 31.60 -7.7
24 Michael De Wolf M-18 2:28:18 26:57 91:09 31.47 -3.9
25 Michael Forbes Sr M60+ 2:29:58 27:16 92:49 31.12 +2.4
26 Sharon Siegler F60+ DVOA 2:38:44 28:51 101:35 29.40 -0.6
27 Mike Borovicka M60+ 2:41:54 29:26 104:45 28.83 -3.2
28 Deb Samans F55+ 3:17:23 35:53 140:14 23.64 -3.0
  Robert Schroeder   DNF --- --- 11.82  
  Svetlana Frolenko   DVOA MP --- --- 11.82 -38.4
    
Green Summary
Length 5.50km
Climb 115.0m
Num Controls 8
Average Time 103:04
Average Pace 20:04
Num Maps 30
Num Orienteers 30
Total Time 51:32:29
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 240
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Vadim Masalkov M40+ 1:03:26 8:34 0:00 103.30 +4.9
2 Clem McGrath M35+ DVOA 1:06:53 9:02 3:27 97.97 -0.1
3 Sergei Fedorov M-21+ DVOA 1:10:00 9:27 6:34 93.61 +2.7
4 Istvan Nagy M50+ 1:34:19 12:44 30:53 69.48 -9.7
5 Sam Listwak M55+ QOC 1:35:34 12:54 32:08 68.57  
6 Dennis Zurawski Jr M40+ 1:36:26 13:01 33:00 67.95 -0.9
7 Andras Revesz M45+ 1:42:49 13:53 39:23 63.73 -14.9
8 Bob Fink M60+ DVOA 1:44:51 14:10 41:25 62.50 +6.3
9 Mark Cornish M50+ 1:45:14 14:13 41:48 62.27  
10 Francis Hogle M65+ QOC 1:54:27 15:27 51:01 57.25  
11 Doug Sevon M45+ 2:14:19 18:09 70:53 48.79 -1.7
12 Steven Getz M45+ 2:40:55 21:44 97:29 40.72 +1.7
13 Jacalyn Clawson G3 3:22:10 27:19 138:44    
14 Rick Whiffen M60+ 3:26:09 27:51 142:43 31.79 -6.9
  Sam Reed   DVOA MP --- --- 15.89 -51.9
    
Red Summary
Length 7.40km
Climb 170.0m
Num Controls 10
Average Time 107:50
Average Pace 15:36
Num Maps 15
Num Orienteers 17
Total Time 33:41:52
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 170
Red Rankings

 

Event Totals
Maps:92
Orienteers:115
Time:173:57:07
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.