Event Director:
Meyer Family
Course Design:
Bob Meyer

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Anthony Knarr G2 22:48 12:19 0:00    
2 Stephanie Zimmer F-14 32:28 17:32 9:40 25.12 +0.1
3 Michelle Frank G3 34:43 18:45 11:55    
4 Zach & Jake G2 35:48 19:21 13:00    
5 B. McCarthy & A. Daley G2 43:36 23:34 20:48    
6 Old Boys G5 49:06 26:32 26:18    
7 Ryan Stronecker G3 50:50 27:28 28:02    
8 Abbi & Nick G5 53:46 29:03 30:58    
9 Colleen Schulze G9 56:27 30:30 33:39    
10 Cheryl Barr G4 58:35 31:40 35:47    
11 May ?   QOC 67:22 36:24 44:34 12.11  
12 Nicole ? F-0 QOC 67:50 36:40 45:02 12.03  
  Stephen Feuguson   DNF --- --- 6.01  
    
White Summary
Length 1.85km
Climb 40.0m
Num Controls 7
Average Time 44:06
Average Pace 25:49
Num Maps 13
Num Orienteers 39
Total Time 31:25:26
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 273
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 James Kite G2 44:30 17:43 0:00    
2 Ben Alaniz M-15 50:50 20:15 6:20 32.12  
3 Dylan Singley M-12 50:52 20:15 6:22 32.10 -6.7
4 Lou Thomer M45+ 51:52 20:39 7:22 31.48 +2.4
5 Jerry Zimmer M-18 53:51 21:27 9:21 30.32 +0.8
6 Cathy Kruesi G2 56:22 22:27 11:52    
7 Joann Urban F35+ 59:33 23:43 15:03 27.42  
8 Ed/Judy Scott G2 62:24 24:51 17:54    
9 Shelly Hogan F-21+ 64:47 25:48 20:17 25.20  
10 Robert Frank M-12 65:21 26:02 20:51 24.98 -1.7
11 Charlene Underwood G2 67:33 26:54 23:03    
12 George Mosely M60+ none 76:00 30:16 31:30 21.48  
13 Kera/Ken W. G2 82:24 32:49 37:54    
14 Cornish Group G2 83:11 33:08 38:41    
15 Sandra Ward F40+ 83:45 33:21 39:15 19.49 -1.6
16 Beth Geesey F60+ 84:00 33:27 39:30 19.44  
17 Christina Molnar & Sharon Woelfel G2 93:23 37:12 48:53    
18 Berne Family G4 118:50 47:20 74:20    
19 Wall Family G4 119:33 47:37 75:03    
  Sandra/Julia Satowski G2 DNF --- ---    
    
Yellow Summary
Length 2.51km
Climb 100.0m
Num Controls 8
Average Time 68:27
Average Pace 28:42
Num Maps 20
Num Orienteers 34
Total Time 42:53:57
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 272
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Michael Scaringi M50+ 75:36 18:02 0:00 38.90 +12.5
2 Fritz Barnes M40+ 78:58 18:50 3:22 37.25  
3 Joel Allen M-21+ 80:28 19:12 4:52 36.55 +0.7
4 Linda Hahn F50+ 82:51 19:46 7:15 35.50  
5 Kathy Allen F-21+ 88:34 21:08 12:58 33.21 -0.1
6 Steve Gong M-21+ 88:53 21:12 13:17 33.09  
7 Gregg Davis M-21+ 89:31 21:21 13:55 32.86 -0.5
8 Karen Ort F50+ 91:33 21:50 15:57 32.13 +2.6
9 Nick Alaniz M-18 98:15 23:26 22:39 29.94  
10 Brenda Harder F65+ 99:24 23:43 23:48 29.59 +3.5
11 Andrea Hartley F50+ 99:41 23:47 24:05 29.51 +2.6
12 Ann O'Donnell & Karl Swartz G2 100:14 23:55 24:38    
13 Meg MCGoldrick F50+ 101:36 24:14 26:00 28.95 -0.3
14 Walsh Group G4 105:46 25:14 30:10    
15 Karin Underwood F-16 GSA T-125 111:55 26:42 36:19 26.28  
16 Bob Groves M45+ 134:10 32:01 58:34 21.92 -8.5
17 Tory Lingg F60+ 157:38 37:37 82:02 18.66 -3.4
18 Pat Keim F50+ SVO 167:28 39:58 91:52 17.56 +0.0
19 K ? M50+ 168:39 40:15 93:03 17.44  
20 Jeff Hanlon G2 171:07 40:50 95:31    
  Eric Pevoto   DNF --- --- 8.72 -30.3
  Hugh Sutherland   DNF --- --- 8.72  
  Cecil/Sandy Morgan   MP --- --- 8.72  
    
Orange Summary
Length 4.19km
Climb 125.0m
Num Controls 10
Average Time 95:19
Average Pace 26:09
Num Maps 23
Num Orienteers 28
Total Time 46:20:56
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 280
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 John Vallin M70+ OK 52:47 15:53 0:00 54.41  
2 Bill Shannon M65+ 53:27 16:05 0:40 53.73 +9.9
3 Patrick Wilshire M-20 59:19 17:51 6:32 48.42 +9.7
4 Chris McCarty M-20 63:33 19:08 10:46 45.19  
5 Jean O'Conor F60+ 68:11 20:32 15:24 42.12 +4.5
6 Peg Edwards F65+ 93:33 28:10 40:46 30.70 +1.2
7 Jay Wilshire M40+ 94:46 28:32 41:59 30.31 -12.4
8 Roger Broome M45+ 96:46 29:08 43:59 29.68 -7.8
9 Kathleen Geist F50+ 97:29 29:21 44:42 29.46 +0.5
10 Jim Browne M70+ 102:24 30:50 49:37 28.05 +1.9
11 Kim Pelle G3 107:24 32:20 54:37    
12 Maryann Cassidy F50+ 107:42 32:26 54:55 26.67 +0.0
13 Lisa Seifrit F40+ 113:04 34:03 60:17 25.40 -3.8
14 Marilee Ball F50+ SVO 127:33 38:25 74:46 22.52  
15 Deb Samans F50+ 145:25 43:48 92:38 19.75 -6.6
  Colleen Bracken G2 DNF --- ---    
  Merle Kohn   DNF --- --- 9.88 -9.2
  Mitch Zimmer   DNF --- --- 9.88 -25.5
    
Brown Summary
Length 3.32km
Climb 105.0m
Num Controls 8
Average Time 76:51
Average Pace 27:46
Num Maps 18
Num Orienteers 21
Total Time 26:38:11
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 168
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Petr Hartman M40+ 67:48 12:37 0:00 59.13 -4.0
2 Rob Wilkison M55+ 68:22 12:43 0:34 58.64 +3.0
3 Dale Parson M50+ 72:35 13:30 4:47 55.23 +7.1
4 Chris Steere M-21+ 75:53 14:07 8:05 52.83 -7.2
5 Kathleen Lennon F40+ QOC 77:03 14:20 9:15 52.03  
6 Bob Gross M45+ 77:07 14:21 9:19 51.99 -2.0
7 Mary Frank F45+ 77:13 14:22 9:25 51.92 +0.1
8 Ralph Tolbert M50+ 77:39 14:27 9:51 51.63 -1.2
9 Ed Scott M60+ DVOA 80:28 14:59 12:40 49.82 +5.0
10 John Edwards M65+ 82:53 15:26 15:05 48.37 +9.8
11 Sandy Ahlswede F35+ 82:59 15:27 15:11 48.31 +0.2
12 David Seifrit M35+ 83:28 15:32 15:40 48.03 +6.4
13 Joseph Ward M40+ 84:17 15:41 16:29 47.56 +14.1
14 Gary Dettinger M40+ SVO 84:42 15:46 16:54 47.33  
15 Bill Mebane M35+ 88:52 16:32 21:04 45.11 -1.9
16 Tom Olds M40+ DVOA 91:34 17:03 23:46 43.78 -4.1
17 Brian Barr M35+ 91:52 17:06 24:04 43.64  
18 John DeWolf M45+ 92:15 17:10 24:27 43.46 -4.8
19 Fred Reed M45+ 95:43 17:49 27:55 41.88 -6.4
20 Tim Walsh M55+ 96:39 17:59 28:51 41.48 +5.1
21 Ed Niemann M55+ 98:34 18:21 30:46 40.67 -0.2
22 Anne Fitch F40+ 98:58 18:25 31:10 40.51 -5.8
23 Blake Stoffers M45+ 111:18 20:43 43:30 36.02  
24 Michael Forbes M55+ DVOA 111:49 20:49 44:01 35.85 -3.3
25 John T. Ort M55+ 115:50 21:34 48:02 34.61 -0.3
26 Steve Aronson M45+ 121:59 22:42 54:11 32.86 -8.8
27 Nancy Sharp F45+ 127:17 23:42 59:29 31.50 -8.1
28 Larry Geist M50+ 135:34 25:14 67:46 29.57 -0.4
29 Roger Hartley M55+ 143:39 26:45 75:51 27.91 -0.6
30 Valery Roy M40+ DVOA 151:05 28:08 83:17 26.53 -8.7
31 Paul Kusko M60+ 158:08 29:26 90:20 25.35  
  Chris Young   DNF --- --- 12.68 -23.7
  Billy Allaband   DNF --- --- 12.68 -24.6
  Christine Alaniz   DNF --- --- 12.68 -17.0
  Daria Babushok   DNF --- --- 12.68 -40.4
  Sharon Siegler   DNF --- --- 12.68 -17.4
  Tim Gilpatrick   DNF --- --- 12.68 -22.1
    
Green Summary
Length 5.37km
Climb 180.0m
Num Controls 11
Average Time 81:43
Average Pace 18:09
Num Maps 37
Num Orienteers 37
Total Time 50:23:33
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 407
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Mark Frank M45+ 68:55 9:40 0:00 75.25 +4.1
2 Greg Lennon M45+ QOC 71:12 10:00 2:17 72.84  
3 Angelica Riley F-21+ 72:06 10:07 3:11 71.93 +6.3
4 Ron Bortz M50+ 72:50 10:13 3:55 71.21 +2.8
5 Mark Cornish M45+ 73:05 10:15 4:10 70.96 -2.6
6 Sandy Fillebrown F50+ 93:57 13:11 25:02 55.20 -3.7
7 Jim Rayburn M40+ SVO 94:38 13:17 25:43 54.80 -9.5
8 Johnny Wrongway M40+ 96:44 13:35 27:49 53.61 -7.8
9 Joby Hilliker M-21+ 128:16 18:00 59:21 40.43 +0.2
10 L. Godfrey F40+ 149:02 20:55 80:07 34.80 -4.3
  Hugh MacMullan   DNF --- --- 17.40 -37.0
  Stephen Getz   DNF --- --- 17.40 -24.8
    
Red Summary
Length 7.12km
Climb 210.0m
Num Controls 13
Average Time 76:43
Average Pace 12:55
Num Maps 12
Num Orienteers 12
Total Time 15:20:45
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 156
Red Rankings

 

Blue

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Eddie Bergeron M-21+ SVO 73:10 7:53 0:00 102.22 -2.2
2 Wyatt Riley M-21+ 79:52 8:36 6:42 93.64 -1.4
3 Greg Balter M40+ 80:17 8:39 7:07 93.15 -3.0
4 Randy Hall M40+ 83:22 8:59 10:12 89.71 -0.7
5 Vadim Masalkov M35+ 83:54 9:03 10:44 89.14 +1.7
6 Florin Tencariu M-21+ 85:06 9:10 11:56 87.88 +1.1
7 Patrick Shannon M-21+ HVO 97:36 10:31 24:26 76.63  
8 Karl Ahlswede M40+ 103:11 11:07 30:01 72.48 +1.4
9 Matthew Campbell M-21+ 130:46 14:06 57:36 57.19 +3.4
10 Brian Supplee M45+ 133:50 14:26 60:40 55.88 -2.8
11 Mike Ball M50+ SVO 137:23 14:49 64:13 54.44 -6.2
12 Ury Backiev M40+ 147:50 15:56 74:40 50.59 -7.9
  Clem McGrath   NC --- ---    
    
Blue Summary
Length 9.27km
Climb 280.0m
Num Controls 15
Average Time 95:05
Average Pace 11:06
Num Maps 13
Num Orienteers 13
Total Time 20:36:17
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 195
Blue Rankings

 

Event Totals
Maps:136
Orienteers:184
Time:233:39:05
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.