Event Director:
Cornish Family
Course Design:
Mark Cornish

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Neusch/Colin Morykas G3 @f1@f2@f3 0:00 0:00    
2 Steve Cook G2 40:29 19:16 40:29    
3 Michelle Frank G2 45:40 21:44 45:40 NC NC
4 Garrett Wagner M-12 47:09 22:27 47:09 26.96  
5 Tory Lingg F65+ DVOA 47:40 22:41 47:40 26.67 +4.6
6 Emily Ohrwaschel G2 48:30 23:05 48:30    
7 Barbara Foster F50+ 48:43 23:11 48:43 26.09  
8 Michael Forbes Jr. M35+ 48:43 23:11 48:43 26.09 +3.3
9 Rob Kees G5 BSA T99 51:47 24:39 51:47    
10 Autumn Bortz G2 53:46 25:36 53:46    
11 Iren Nagy G2 55:36 26:28 55:36    
12 Stevie Hall G2 56:45 27:01 56:45    
13 Russ Northrop G3 56:48 27:02 56:48    
14 Doug Lockard G4 BSA T99 67:14 32:00 67:14    
15 Janet Porter F55+ 72:35 34:33 72:35 17.51 +0.4
16 Laura Mass F30+ 78:58 37:36 78:58 16.10  
17 A J Riley M-10 83:16 39:39 83:16 15.27 -9.7
18 Betty Jean Philippi F50+ SVO 94:17 44:53 94:17 13.48  
19 Aaron Henderson G7 BSA 95:36 45:31 95:36    
20 Oriona & Wyatt G2 98:43 47:00 98:43    
21 Caley Girls G4 133:48 63:42 133:48    
    
White Summary
Length 2.10km
Climb 70.0m
Num Controls 6
Average Time 63:08
Average Pace 30:04
Num Maps 21
Num Orienteers 48
Total Time 53:42:58
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 288
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Anthony Knarr M-14 43:28 13:10 0:00 42.54 +2.2
2 Audra Supplee F50+ 51:10 15:30 7:42 36.14 +4.7
3 Eugene Frolenko M-16 54:20 16:27 10:52 34.03 -0.1
4 Heather Campbell F-14 56:10 17:01 12:42 32.92 -5.4
5 Brandon Helliar M-12 56:22 17:04 12:54 32.80 -9.9
6 Justin Graham G2 Kutztown Univ 56:52 17:13 13:24    
7 Stephanie Helliar F45+ 59:10 17:55 15:42 31.25 +8.6
8 Robert Nagy M-10 62:27 18:55 18:59 29.61  
9 A. Mummert & S. Wales G2 Kutztown Univ 63:44 19:18 20:16    
10 Rich & Shane Folk G2 Kutztown Univ 66:07 20:02 22:39    
11 Lisa Nugent F45+ 67:44 20:31 24:16 27.30 +0.7
12 Tim Staril M40+ 68:21 20:42 24:53 27.05  
13 Bailey Reed F-12 70:48 21:27 27:20 26.12 -2.3
14 Jamie Jonns F-21+ Eastern Univ 74:49 22:40 31:21 24.71  
15 Kate Stave F-21+ Eastern Univ 74:49 22:40 31:21 24.71  
16 Mike Fleming M-21+ Eastern Univ 74:49 22:40 31:21 24.71  
17 Brenda Harder F65+ 77:55 23:36 34:27 23.73 +2.6
18 Ryan, Victoria & Tom G3 Kutztown Univ 79:05 23:57 35:37    
19 @f0 Finnegan   85:32 25:55 42:04 21.62  
20 Lindee Fitting G3 85:50 26:00 42:22    
21 Kera Wierzbicki F40+ 88:43 26:53 45:15 20.84  
22 Nikki Singley F-14 89:24 27:05 45:56 20.68 -8.4
23 C J Walsh & Maxom G2 Kutztown Univ 94:44 28:42 51:16    
24 Peg Edwards F65+ 98:26 29:49 54:58 18.79  
25 Nikolay/Victor Frolenko G2 99:55 30:16 56:27    
26 Seth Weiss G2 104:08 31:33 60:40    
27 Steph, Shelly & Jenn G3 Kutztown Univ 104:37 31:42 61:09    
28 Slachta Group G4 152:08 46:06 108:40    
  Lichtenwalner Group G4 DNF --- ---    
    
Yellow Summary
Length 3.30km
Climb 105.0m
Num Controls 9
Average Time 74:32
Average Pace 23:23
Num Maps 29
Num Orienteers 47
Total Time 60:42:35
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 423
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Chris & Kyle G2 Kutztown Univ 97:57 19:12 0:00    
2 Jacob Helliar M-16 100:05 19:37 2:08 36.83 -12.2
3 Carl Peterson M60+ 102:56 20:10 4:59 35.81 +4.3
4 Corey Thatcher M-14 104:07 20:24 6:10 35.40 -11.5
5 Susan Engard F50+ 106:20 20:50 8:23 34.66 +4.6
6 Joe Isch M50+ SVO 107:20 21:02 9:23 34.34  
7 Tom Chambers M55+ 108:44 21:19 10:47 33.90 +6.4
8 Blake Stoffer M45+ 112:32 22:03 14:35 32.75 +2.3
9 Megan Ross F-21+ 120:08 23:33 22:11 30.68 -3.1
10 Mike/Dylan Scaringi G2 139:25 27:20 41:28    
11 Steven Mones M50+ 144:12 28:16 46:15 25.56 +5.8
12 S. Myers & Caitlin G2 Kutztown Univ 148:05 29:02 50:08    
13 Ben/Jim Caley G2 151:00 29:36 53:03    
14 Dennis Zurawski M60+ 155:51 30:33 57:54 23.65 -16.9
15 Lucas Nedeer & Sarah Zach G3 180:09 35:19 82:12    
16 Lori Wernersbach G3 186:08 36:29 88:11    
17 Becky Hughes G2 205:42 40:20 107:45    
18 Todd Miller M30+ 232:21 45:33 134:24 15.86  
19 Tarlach MacNiallais G2 248:50 48:47 150:53    
20 Diane Johnson G3 267:11 52:23 169:14    
  The Pinkos G3 DNF --- ---    
  Fred Kruesi Group G3 DNF --- ---    
  Devin, Brendyn & Mark G3 BSA T106 DNF --- ---    
  Dave/Joanne Karkosok G2 DNF --- ---    
  Cathy Tomlinson G3 DNF --- ---    
    
Orange Summary
Length 5.10km
Climb 150.0m
Num Controls 10
Average Time 120:45
Average Pace 29:35
Num Maps 25
Num Orienteers 46
Total Time 87:56:58
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 460
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Bob Burg M60+ 55:50 12:08 0:00 59.72 +8.0
2 Bill Shannon M65+ 77:27 16:50 21:37 43.05 +4.7
3 Jesse Sturino M45+ 83:34 18:10 27:44 39.90  
4 Xin Wang M35+ 91:43 19:56 35:53 36.36  
5 Doug Freudenrich M40+ 96:41 21:01 40:51 34.49  
6 Rich Plunkett M60+ 106:33 23:09 50:43 31.30 -4.3
7 Marit Davis F70+ QOC 109:38 23:50 53:48 30.42  
8 Dylan Singley M-16 109:47 23:51 53:57 30.37 -21.9
9 Jay/Alex Wilshire G2 111:48 24:18 55:58    
10 Dave Urban M60+ 114:10 24:49 58:20 29.21 +0.1
11 Neil Dolinger M45+ 114:38 24:55 58:48 29.09 -2.1
12 Marilee Ball F50+ 117:15 25:29 61:25 28.44  
13 Kathleen Geist F50+ DVOA 118:40 25:47 62:50 28.10 -1.3
14 Theo Zaharia M65+ 119:26 25:57 63:36 27.92 -2.3
15 Merle Kohn M70+ 122:32 26:38 66:42 27.21 +4.8
16 J R Edwards M70+ 122:42 26:40 66:52 27.18  
17 Donna Terefenko F55+ 123:33 26:51 67:43 26.99 -2.9
18 Roger Martin M60+ 132:26 28:47 76:36 25.18 +4.8
19 David Seifrit M35+ 145:18 31:35 89:28 22.95  
20 The DBs G4 145:38 31:39 89:48    
21 Kathy Urban F60+ 146:11 31:46 90:21 22.81 -0.6
22 Lisa Seifrit F45+ 147:18 32:01 91:28 22.64  
23 Robert Frank M-16 162:56 35:25 107:06 20.47 -5.4
24 Mary Plunkett F55+ 173:01 37:36 117:11 19.27 -0.6
  Art Bond   DNF --- --- 9.64 -9.9
  Tracey DelVecchio G3 DNF --- ---    
    
Brown Summary
Length 4.60km
Climb 155.0m
Num Controls 8
Average Time 109:34
Average Pace 25:48
Num Maps 26
Num Orienteers 32
Total Time 56:37:27
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 256
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Matt Ross M-21+ 59:02 10:21 0:00 73.33 +10.9
2 Jim Eagleton M50+ 60:40 10:38 1:38 71.36 +14.0
3 Ron Bortz M55+ 64:01 11:13 4:59 67.62 -0.4
4 Brian Supplee M50+ 75:39 13:16 16:37 57.23 -1.2
5 Bob Fink M55+ 78:43 13:48 19:41 55.00 +3.2
6 Rob Wilkison M55+ 79:19 13:54 20:17 54.58 +4.2
7 Dennis Zurawski Jr. M40+ DVOA T106 81:55 14:22 22:53 52.85  
8 Bob Gross M50+ 85:07 14:55 26:05 50.86 +6.8
9 Ed Scott M60+ 85:55 15:04 26:53 50.39 +2.6
10 Don Davis M65+ QOC 87:46 15:23 28:44 49.32  
11 Hugh MacMullan M65+ 90:56 15:57 31:54 47.61 +1.5
12 Dave Darrah M60+ DVOA 93:52 16:28 34:50 46.12 +1.5
13 Alison Campbell F-18 94:09 16:31 35:07 45.98 -14.0
14 Julie Keim F-21+ SVO 95:50 16:48 36:48 45.17 -0.6
15 Tom Olds M40+ 97:50 17:09 38:48 44.25  
16 Sandy Ahlswede F35+ 99:06 17:23 40:04 43.68 -3.1
17 Ron Wood M65+ 101:00 17:43 41:58 42.86 +2.7
18 Mary Frank F45+ 105:20 18:28 46:18 41.10 -3.7
19 Steven Getz M40+ 112:07 19:40 53:05 38.61  
20 Bill Mebane M35+ 113:27 19:54 54:25 38.16  
21 Harvey Lape M60+ 117:15 20:34 58:13 36.92 -0.2
22 Denis Porter M50+ 121:58 21:23 62:56 35.49 -2.4
23 Nathan Ohrwaschel M-16 124:17 21:48 65:15 34.83 -15.4
24 Ron Barron M50+ 126:15 22:08 67:13 34.29 -6.2
25 Michael Metzger M45+ 137:11 24:04 78:09 31.56  
26 N. Sharp & R. Tolbert G2 141:50 24:52 82:48    
27 Larry Geist M55+ 156:48 27:30 97:46 27.61 -1.0
28 Kern & Berg G2 164:14 28:48 105:12    
29 Tim Walsh M60+ 172:48 30:18 113:46 25.05 -11.8
30 Shawn Lamont G2 198:40 34:51 139:38    
  G Proctor   DNF --- --- 12.53  
    
Green Summary
Length 5.70km
Climb 195.0m
Num Controls 10
Average Time 103:58
Average Pace 18:50
Num Maps 31
Num Orienteers 34
Total Time 62:07:44
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 340
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Andras Revesz M45+ 63:38 9:13 0:00 81.42 +6.0
2 Florin Tencariu M-21+ 65:36 9:30 1:58 78.98 -0.1
3 John Campbell M50+ 72:01 10:26 8:23 71.94 -1.6
4 Angelica Riley F35+ 72:03 10:26 8:25 71.91 +3.4
5 Petr Hartman M45+ 76:27 11:04 12:49 67.77 +1.1
6 Tom Overbaugh M45+ 78:31 11:22 14:53 65.99 -3.9
7 Mark Frank M50+ 81:15 11:46 17:37 63.77 +5.3
8 Sam Listwak M50+ QOC 84:59 12:18 21:21 60.97  
9 Fred Reed M50+ 86:22 12:31 22:44 59.99 +0.9
10 Scott Thatcher M45+ 87:31 12:41 23:53 59.20 +0.1
11 Dayne Thatcher M-16 88:32 12:49 24:54 58.52 +0.7
12 Ury Backiev M45+ 96:06 13:55 32:28 53.91 +0.5
13 Mike Ball M55+ SVO 98:21 14:15 34:43 52.68  
14 Martin Forsberg M-21+ 103:26 14:59 39:48 50.09 -0.1
15 Chris Bartges M40+ 120:57 17:31 57:19 42.84 -1.9
16 Rick Whiffen M55+ 139:37 20:14 75:59 37.11 -0.6
17 Svetlana Frolenko F35+ 161:09 23:21 97:31 32.15 -10.9
18 Michael Forbes Sr M60+ 221:10 32:03 157:32 23.43 -10.3
  Jim Puzo   DNF --- --- 11.71  
    
Red Summary
Length 6.90km
Climb 195.0m
Num Controls 13
Average Time 94:36
Average Pace 14:28
Num Maps 19
Num Orienteers 19
Total Time 29:57:41
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 247
Red Rankings

 

Blue

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Clem McGrath M-21+ 64:16 7:18 0:00 112.97 +17.7
2 Karl Ahlswede M45+ DVOA 98:53 11:14 34:37 73.42 +5.8
3 Jeremy Colgan M-21+ HVO 111:01 12:36 46:45 65.40  
4 Randy Hall M40+ 111:01 12:36 46:45 65.40 -8.7
5 Brent Freedland M-21+ 127:20 14:28 63:04 57.02 -7.1
6 Francis Hogle M65+ 167:21 19:01 103:05 43.38 -3.8
    
Blue Summary
Length 8.80km
Climb 260.0m
Num Controls 16
Average Time 113:18
Average Pace 12:52
Num Maps 6
Num Orienteers 6
Total Time 11:19:52
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 96
Blue Rankings

 

Event Totals
Maps:157
Orienteers:232
Time:362:25:15
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.