Event Director:
Angelica Riley
Course Design:
Wyatt Riley

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Michelle Frank F-12 DVOA 0:19:47 10:59 0:00 37.62 -0.5
2 Remi Beltran M-12 0:19:57 11:05 0:10 37.31 +1.5
3 Angelica Frolenko F-8 0:22:18 12:23 2:31 33.38 +4.0
4 Sergey Gulevsky G4 0:28:57 16:05 9:10    
5 Oriana&Emma Riley G2 0:29:13 16:13 9:26    
6 Thomas C Mentrak M-14 0:35:31 19:43 15:44 20.96 +0.5
7 Donna Longley F60+ 0:38:55 21:37 19:08 19.12  
8 Fred Moora G2 0:41:34 23:05 21:47    
9 Tim Bean G3 0:49:12 27:20 29:25    
10 Angus Kelsall G4 0:51:44 28:44 31:57    
11 Becky Kulp G5 0:53:02 29:27 33:15    
12 Ryan Siegrist M-8 1:08:00 37:46 48:13 10.95  
    
White Summary
Length 1.80km
Climb 50.0m
Num Controls 8
Average Time 38:10
Average Pace 21:12
Num Maps 12
Num Orienteers 26
Total Time 18:01:32
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 208
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Peter Loy M-21+ 0:29:04 13:50 0:00 47.94  
2 Nick Policelli G3 0:29:27 14:01 0:23    
3 Bev Hartline F60+ 0:33:10 15:47 4:06 NC NC
4 Ylva Kelsall F40+ 0:33:26 15:55 4:22 41.68 +5.2
5 Patty Policelli F45+ 0:34:56 16:38 5:52 39.89 +5.2
6 Brennen Hall M-14 0:39:05 18:36 10:01 35.65 -0.4
7 David Karkosak G2 0:41:19 19:40 12:15    
8 Lindee Fitting G3 0:45:44 21:46 16:40    
9 Owen Ochs M-21+ 0:50:06 23:51 21:02 27.81 +2.1
10 Blake Stoffers M50+ 0:55:48 26:34 26:44 24.97 -3.7
11 Sonia Boone G2 0:57:22 27:19 28:18    
12 Bob Boone G2 DVOA 1:02:22 29:41 33:18    
13 Bradley Hall M50+ 1:03:42 30:20 34:38 21.88 -8.2
14 Ethan Winter G4 1:04:56 30:55 35:52    
15 Diane Johnson G5 1:08:08 32:26 39:04    
16 Jason Krentz G4 1:29:04 42:24 60:00    
17 Tory Lingg F65+ 1:31:06 43:22 62:02 15.30 -3.1
18 Marilyn Boone G5 1:31:29 43:33 62:25    
19 Rick Yeager M55+ 1:33:38 44:35 64:34 14.88  
20 Laraine Kelnam G2 1:40:56 48:03 71:52    
    
Yellow Summary
Length 2.10km
Climb 65.0m
Num Controls 8
Average Time 58:44
Average Pace 27:58
Num Maps 20
Num Orienteers 42
Total Time 44:47:37
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 336
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Matthew Chelke M-21+ 1:05:48 14:00 0:00 55.70  
2 Pete Taylor M-21+ 1:06:55 14:14 1:07 54.77 +2.3
3 Bobby Burton M-21+ DVOA 1:18:04 16:36 12:16 46.95  
4 David Karst M50+ 1:25:00 18:05 19:12 43.12  
5 Joby Hilliker M35+ 1:29:43 19:05 23:55 40.85  
6 Joe Kluchinski M-21+ DVOA 1:31:31 19:28 25:43 40.05  
7 Dana Kluchinski F-18 1:32:46 19:44 26:58 39.51  
8 Halimah Marcus F-21+ 1:33:26 19:52 27:38 39.23 +0.3
9 Lisa Carter F40+ 1:48:58 23:11 43:10 33.63 -6.2
10 Stephanie Zimmer F-21+ 1:51:01 23:37 45:13 33.01  
11 Carol Kluchinski F45+ 1:57:42 25:02 51:54 31.14 -1.0
12 Andrea Hartley F55+ 2:05:12 26:38 59:24 29.27 -0.3
13 Don Kluchinski M45+ 2:06:05 26:49 60:17 29.07 -5.4
14 Gary Moore G2 2:06:59 27:01 61:11    
15 Benjamin Brown M-21+ 2:20:35 29:54 74:47 26.07  
16 Michelle Zakszeski G2 2:24:31 30:44 78:43    
17 Pat Burton F55+ DVOA 2:34:54 32:57 89:06 23.66 +1.2
18 Alexender Dyson M55+ 2:40:59 34:15 95:11 22.77 -1.2
19 Pat Keim F55+ SVO 2:44:53 35:04 99:05 22.23 -3.7
20 Kim Wright F45+ 2:45:28 35:12 99:40 22.15  
21 Casey Boone G2 2:56:41 37:35 110:53    
  Don Mcloughln   DNF --- --- 11.07  
  Corinne Mayland G4 DNF --- ---    
  Mike England   MP --- --- 11.07  
  Sue Heckler   MP --- --- 11.07  
    
Orange Summary
Length 4.70km
Climb 120.0m
Num Controls 13
Average Time 99:29
Average Pace 25:11
Num Maps 25
Num Orienteers 31
Total Time 48:55:22
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 403
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Zac Barker M-18 0:35:24 10:43 0:00 NC NC
2 Ed Scott M65+ DVOA 0:48:43 14:45 13:19 53.25 -0.9
3 Svetlana Frolenko F35+ 0:48:45 14:46 13:21 53.22 +4.3
4 Bev Hartline F60+ 0:52:50 16:00 17:26 49.10 +2.1
5 Elaine Schoenenberger F-18 0:54:59 16:39 19:35 47.18 +1.8
6 Daria Babushok F35+ 0:56:48 17:12 21:24 45.67 -4.5
7 Mitch Zimmer M55+ 1:00:31 18:20 25:07 42.87 +2.5
8 Steve Mones M55+ 1:07:44 20:31 32:20 38.30 +5.7
9 Donna Zimmer F50+ 1:09:22 21:01 33:58 37.40 +2.7
10 Joe Maglaty G2 1:10:25 21:20 35:01    
11 Steve Reeps M55+ 1:10:50 21:27 35:26 36.63 -2.7
12 John Ort M60+ DVOA 1:11:27 21:39 36:03 36.31 -0.1
13 Brian Stempin M-21+ 1:14:34 22:35 39:10 34.79 -1.7
14 Fred Hartline M65+ 1:19:02 23:56 43:38 32.83 -0.2
15 Robert Frank M-20 1:23:54 25:25 48:30 30.92 +2.7
16 Roger Hartley M65+ 1:26:42 26:16 51:18 29.92 -1.7
17 Tim Walsh M60+ 1:26:45 26:17 51:21 29.91 -7.3
18 Patrick Trongo M50+ SVO 1:29:36 27:09 54:12 28.95 -4.9
19 Ken Miraski M60+ 1:33:43 28:23 58:19 27.68 -2.8
20 Sheryl Meyer F55+ 1:38:25 29:49 63:01 26.36 +1.1
21 Joe Sotingco G2 1:41:26 30:44 66:02    
22 Brenda Harder F70+ 1:49:22 33:08 73:58 23.72 +5.0
23 Mary Plunkett F60+ 1:50:06 33:21 74:42 23.56 +0.9
24 Kelly Dobeck G6 2:16:29 41:21 101:05    
25 Gary Kocher M65+ 2:20:56 42:42 105:32 18.41 -3.1
26 Karen Ort F60+ DVOA 2:36:00 47:16 120:36 16.63 -7.4
  Deb Samans   DNF --- --- 8.32 -16.0
  Carl Peterson   MP --- --- 8.32 -18.5
  Thomas H Mentrak   MP --- --- 8.32 -25.1
  Kathy Urban   DVOA MP --- --- 8.32 -17.1
    
Brown Summary
Length 3.30km
Climb 110.0m
Num Controls 11
Average Time 71:49
Average Pace 25:06
Num Maps 30
Num Orienteers 37
Total Time 50:09:04
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 407
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Mihai Veres M50+ SVO 1:06:30 10:23 0:00 77.42 +1.6
2 Len Policelli M45+ 1:19:40 12:26 13:10 64.62 +5.3
3 Patrick Zabawa M-21+ 1:29:26 13:58 22:56 57.57 -5.3
4 Ury Backiev M50+ 1:35:41 14:57 29:11 53.81 -10.5
5 Sandy Ahlswede F40+ 1:38:46 15:25 32:16 52.13 +3.1
6 Rob Wilkison M60+ DVOA 1:40:01 15:37 33:31 51.48 -2.9
7 Brian Supplee M55+ DVOA 1:40:55 15:46 34:25 51.02 -7.3
8 Karl Ahlswede M50+ 1:41:16 15:49 34:46 50.84 -14.7
9 Julie Keim F-21+ SVO 1:44:29 16:19 37:59 49.27 -5.9
10 Jay Wilshire M50+ 1:46:40 16:40 40:10 48.27 +4.3
11 Bob Meyer M55+ 1:54:45 17:55 48:15 44.87 -1.6
12 Kathy Allen G2 1:54:59 17:57 48:29    
13 Ron Barron M55+ 1:57:48 18:24 51:18 43.70 -1.9
14 Diane Reider F45+ 1:58:08 18:27 51:38 43.58 +5.6
15 Team Goruck G3 2:04:54 19:30 58:24    
16 Alexey Aprelev M40+ 2:08:05 20:00 61:35 40.20 +6.1
17 Alex Chavez M-21+ 2:08:37 20:05 62:07 40.03 +1.2
18 Kim McCane M60+ 2:11:15 20:30 64:45 39.23 +2.7
19 Dory Peterson F50+ 2:13:24 20:50 66:54 38.59 +0.8
20 Steven Aronson M50+ 2:17:22 21:27 70:52 37.48 -5.6
21 Richard H Ebright M50+ 2:21:38 22:07 75:08 36.35 -4.7
22 Mike Borovicka M60+ 2:22:09 22:12 75:39 36.22 +3.1
23 Elena Backiev F50+ 2:30:28 23:30 83:58 34.22 -15.4
24 Bob Burton M45+ DVOA 2:31:32 23:40 85:02 33.98 -0.5
25 Kathleen Geist F55+ DVOA 2:39:17 24:53 92:47 32.32 +1.0
26 Larry Geist M60+ DVOA 2:39:33 24:55 93:03 32.27 +0.6
  David Desch   DNF --- --- 16.13  
  Sharon Siegler   DVOA DNF --- --- 16.13 -7.6
    
Green Summary
Length 6.40km
Climb 145.0m
Num Controls 16
Average Time 110:37
Average Pace 18:36
Num Maps 28
Num Orienteers 31
Total Time 57:42:05
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 496
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Andras Revesz M50+ 1:20:38 10:20 0:00 80.73 +0.8
2 Mike Carter M45+ 1:23:58 10:45 3:20 77.52 +6.3
3 Udaya Bollineni M35+ 1:47:19 13:45 26:41 60.66 +1.9
4 Richard Plunkett M60+ 2:49:50 21:46 89:12 38.33 -10.0
    
Red Summary
Length 7.80km
Climb 245.0m
Num Controls 18
Average Time 110:26
Average Pace 14:09
Num Maps 4
Num Orienteers 4
Total Time 7:21:45
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 72
Red Rankings

 

Blue

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Clem McGrath M35+ DVOA 1:16:58 7:24 0:00 101.84 +2.3
2 Vadim Masalkov M40+ 1:20:12 7:42 3:14 97.74 -0.9
3 Greg Ahlswede M-21+ 1:33:10 8:57 16:12 84.13 -3.5
4 Patrick Shannon M-21+ DVOA 1:36:42 9:17 19:44 81.06 +1.2
5 Zac Barker M-18 1:44:26 10:02 27:28 75.06 -0.4
6 Florin Tencariu M35+ 1:47:01 10:17 30:03 73.25 -6.7
    
Blue Summary
Length 10.40km
Climb 240.0m
Num Controls 23
Average Time 93:04
Average Pace 8:57
Num Maps 6
Num Orienteers 6
Total Time 9:18:29
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 138
Blue Rankings

 

Event Totals
Maps:125
Orienteers:177
Time:236:15:54
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.