Event Director:
Dave & Kathy Urban
Course Design:
Bob Meyer

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Jacob Irwin M-21+ 0:24:08 8:56 0:00 53.13  
2 Michelle Frank F-10 DVOA 0:35:58 13:19 11:50 35.65 +3.9
3 Sean Knarr G2 0:39:06 14:28 14:58    
4 Autumn Bortz G3 0:39:39 14:41 15:31    
5 Mary Sevon F45+ 0:40:01 14:49 15:53 32.04 +6.6
6 Bruce Labaw G2 0:58:50 21:47 34:42    
7 Dan Powell G5 1:00:38 22:27 36:30    
8 Gregory Heilman M40+ 1:03:40 23:34 39:32 20.14  
9 Family Hyer G4 1:12:25 26:49 48:17    
10 Troop 622 G8 1:16:20 28:16 52:12    
11 Trey Hippensteal G3 1:21:03 30:01 56:55    
12 Sterle Robinson F50+ 1:27:49 32:31 63:41 14.60  
13 Alvin Coleman M70+ 1:38:00 36:17 73:52 13.08  
14 Maddy Hippensteal G5 1:49:02 40:22 84:54    
    
White Summary
Length 2.70km
Climb 90.0m
Num Controls 10
Average Time 63:19
Average Pace 23:27
Num Maps 14
Num Orienteers 38
Total Time 44:16:14
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 380
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Bruce Kuo M50+ 0:50:07 16:10 0:00 37.40  
2 Dave Karkosak G2 1:00:11 19:24 10:04    
3 Eric Winter M35+ 1:02:31 20:10 12:24 29.98  
4 Bill Rowland G2 1:08:24 22:03 18:17    
5 Deb Brady F35+ 1:11:13 22:58 21:06 26.32  
6 Steve Herzog G4 1:11:35 23:05 21:28    
7 Kevin Allen G3 1:12:20 23:20 22:13    
8 Abi Durrant F-21+ 1:14:30 24:01 24:23 25.16  
9 Joe Bilotta M45+ 1:14:39 24:04 24:32 25.11  
10 Sergey Gulevski M-12 1:16:40 24:43 26:33 24.45  
11 Mary Whiffen F55+ 1:22:19 26:33 32:12 22.77  
12 John Kalicki M45+ DVOA 1:26:17 27:50 36:10 21.72 +0.0
13 Rick Yeager M50+ 1:31:14 29:25 41:07 20.55 +1.9
14 Jim Neusch G4 1:33:56 30:18 43:49    
15 Dan Keefe G4 2:10:47 42:11 80:40    
  Jacob Irwin   DNF --- --- 10.27  
  Brandon Riley   DNF --- --- 10.27  
  Diane Shannon   DNF --- --- 10.27  
  Ginger Pohlman G4 MP --- ---    
    
Yellow Summary
Length 3.10km
Climb 90.0m
Num Controls 11
Average Time 61:24
Average Pace 25:05
Num Maps 19
Num Orienteers 35
Total Time 38:48:52
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 385
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Chase Thatcher M-14 DVOA 0:59:07 12:34 0:00 53.76 -1.4
2 Brian Komoroski M-21+ 1:10:29 14:59 11:22 45.09 -10.8
3 Kim Rager F40+ 1:13:50 15:42 14:43 43.05 +7.4
4 Sharon Litcofsky G2 1:25:12 18:07 26:05    
5 Anthony Knarr M-16 1:27:40 18:39 28:33 36.25 -15.3
6 David Karst M45+ 1:27:47 18:40 28:40 36.21 -1.1
7 Lisa Plitnick G2 1:35:29 20:18 36:22    
8 Blake Stoffers M50+ 1:43:13 21:57 44:06 30.79 -2.3
9 Alexander Dyson M50+ 1:44:13 22:10 45:06 30.50 +4.9
10 Michael Peters G2 1:47:13 22:48 48:06    
11 Mary Plunkett F60+ 1:52:28 23:55 53:21 28.26 +4.4
12 Lindee Fitting G2 1:53:37 24:10 54:30    
13 Alison Nealley F-16 1:59:39 25:27 60:32 26.56 +1.7
14 Brenda Harder F70+ 2:13:09 28:19 74:02 23.87 +2.2
15 Mike Pohlman G2 2:14:35 28:38 75:28    
16 Corinne Mayland G4 2:17:31 29:15 78:24    
17 Pat Keim F55+ SVO 2:18:33 29:28 79:26 22.94 -1.4
18 Dylan Scaringi M-16 2:23:38 30:33 84:31 22.13  
19 Bob Friedel G2 2:41:07 34:16 102:00    
  Diane Johnson   DNF --- --- 11.06  
  Ed Hause G5 DNF --- ---    
  Tory Lingg   MP --- --- 11.06 -11.5
    
Orange Summary
Length 4.70km
Climb 75.0m
Num Controls 13
Average Time 94:01
Average Pace 23:09
Num Maps 22
Num Orienteers 35
Total Time 52:58:16
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 455
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Brian Komoroski M-21+ 0:37:11 11:16 0:00 62.52 +6.6
2 Jim Eagleton M55+ 0:49:26 14:58 12:15 47.03 -12.5
3 Charles Robinson M55+ 0:52:27 15:53 15:16 44.32  
4 Dave Darrah M65+ DVOA 0:54:16 16:26 17:05 42.84 -4.7
5 Bill Shannon M70+ HVO 0:57:12 17:20 20:01 40.64  
6 Judy Scott F60+ DVOA 0:58:37 17:45 21:26 39.66 +9.2
7 Nancy Sharp F50+ 0:58:51 17:50 21:40 39.50 -1.0
8 Neil Dolinger M45+ 1:02:51 19:02 25:40 36.99 +2.2
9 Robert Frank M-18 DVOA 1:05:37 19:53 28:26 35.43 +4.1
10 Fred Hartline M65+ 1:05:44 19:55 28:33 35.37 -1.8
11 Susan Engard F50+ 1:05:46 19:55 28:35 35.35 -0.4
12 Carol Fink F55+ DVOA 1:19:57 24:13 42:46 29.08 -1.7
13 Sharon Siegler F60+ DVOA 1:22:52 25:06 45:41 28.06 -2.0
14 Steve Ohrwaschel M50+ 1:23:22 25:15 46:11 27.89 +0.3
15 Hayden Hotham G4 BS Troop 1:33:00 28:10 55:49    
16 Kathleen Geist F55+ DVOA 1:34:24 28:36 57:13 24.63 -8.6
17 David Schilling M45+ 1:49:23 33:08 72:12 21.25  
18 Sheryl Meyer F55+ 2:05:33 38:02 88:22 18.52 -6.7
  Carl Peterson   MP --- --- 9.26 -15.9
    
Brown Summary
Length 3.30km
Climb 50.0m
Num Controls 10
Average Time 68:14
Average Pace 21:49
Num Maps 19
Num Orienteers 22
Total Time 26:15:29
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 220
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Magnus Arvidsson M35+ 0:46:48 8:30 0:00 80.88 -15.8
2 Ron Bortz M55+ 0:47:48 8:41 1:00 79.19 +8.1
3 Istvan Nagy M50+ 0:49:40 9:01 2:52 76.21 -3.0
4 Dayne Thatcher M-18 DVOA 0:51:42 9:24 4:54 73.21  
5 Scott Thatcher M50+ DVOA 0:57:49 10:30 11:01 65.47 +3.8
6 Brian Supplee M50+ DVOA 1:03:44 11:35 16:56 59.39 -0.4
7 Csaba Tiszttarto M40+ DVOA 1:05:50 11:58 19:02 57.50 -2.4
8 Bob Burg M60+ 1:07:29 12:16 20:41 56.09 -1.9
9 Rob Wilkison M60+ DVOA 1:07:30 12:16 20:42 56.08 +4.5
10 Tom Hippensteal M45+ 1:10:40 12:50 23:52 53.56  
11 Ed Scott M65+ DVOA 1:14:19 13:30 27:31 50.93 -3.3
12 Richard Plunkett M60+ 1:16:20 13:52 29:32 49.59 +6.0
13 Ralph Tolbert M50+ 1:17:54 14:09 31:06 48.59 -3.8
14 Bev Hartline F60+ 1:18:35 14:17 31:47 48.17 -1.7
15 Sandy Ahlswede F40+ DVOA 1:19:38 14:28 32:50 47.53 -0.6
16 Bob Fink M60+ DVOA 1:20:52 14:42 34:04 46.81 -9.4
17 Kerry Shannon F-21+ 1:23:19 15:08 36:31 45.43  
18 Julie Keim F-21+ SVO 1:24:36 15:22 37:48 44.74 -1.0
19 Steven Getz M45+ 1:27:29 15:54 40:41 43.27 +4.3
20 Richard H Ebright M50+ 1:31:46 16:41 44:58 41.25 -3.6
21 Mike Mays M55+ 1:32:29 16:48 45:41 40.93  
22 Katherine Ebright F-18 DVOA 1:35:40 17:23 48:52 39.57 +0.3
23 Trish Krantz G2 1:44:14 18:57 57:26    
24 Bruce Kuo G3 1:44:28 18:59 57:40    
25 Mike Borovicka M60+ 1:48:36 19:44 61:48 34.85 +2.8
26 Ron Barron M55+ 1:50:30 20:05 63:42 34.25 -10.1
27 Larry Geist M55+ DVOA 1:50:59 20:10 64:11 34.11 +2.5
28 Steven Aronson M50+ 2:00:49 21:58 74:01 31.33 -7.1
29 Steve Mones M50+ 2:04:20 22:36 77:32 30.44 +0.5
30 Kim McCane M55+ 2:07:00 23:05 80:12 29.80 -0.4
31 Jim Puzo M45+ 2:21:54 25:48 95:06 26.67 -7.7
  Hugh MacMullan III   DVOA DNF --- --- 13.34 -37.2
    
Green Summary
Length 5.50km
Climb 100.0m
Num Controls 15
Average Time 82:38
Average Pace 15:30
Num Maps 32
Num Orienteers 35
Total Time 49:17:57
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 525
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Florin Tencariu M35+ 0:52:23 6:59 0:00 90.63 +4.9
2 Sergei Fedorov M-21+ DVOA 0:54:11 7:13 1:48 87.62 -3.2
3 Vadim Masalkov M40+ 0:58:09 7:45 5:46 81.64 -16.8
4 Andras Revesz M45+ 1:02:46 8:22 10:23 75.64 -3.0
5 Hugh MacMullan IV M40+ DVOA 1:05:02 8:40 12:39 73.00 -4.0
6 Karl Ahlswede M45+ DVOA 1:09:48 9:18 17:25 68.02 +1.9
7 Fred Reed M50+ DVOA 1:21:09 10:49 28:46 58.50 -6.6
8 Bob Huebner M60+ 1:26:17 11:30 33:54 55.02 +0.8
9 Nathan Ohrwaschel M-18 DVOA 1:28:24 11:47 36:01 53.71 -11.0
10 Billy Allaband M45+ 1:38:28 13:07 46:05 48.22  
11 Doug Sevon M45+ 1:40:59 13:27 48:36 47.01 -3.5
12 Joby Hilliker M35+ 1:48:28 14:27 56:05 43.77  
13 Mark Kern M65+ 1:54:56 15:19 62:33 41.31 +1.2
14 Rick Whiffen M60+ 1:55:45 15:26 63:22 41.02 +2.4
15 Peter Nealley M45+ 2:27:05 19:36 94:42 32.28 -11.4
    
Red Summary
Length 7.50km
Climb 100.0m
Num Controls 16
Average Time 86:55
Average Pace 11:35
Num Maps 15
Num Orienteers 15
Total Time 21:43:50
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 240
Red Rankings

 

Event Totals
Maps:121
Orienteers:180
Time:233:20:38
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.