Event Director:
Mary Frank
Course Design:
Sergei Zhyk

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 AJ Riley M-12 0:24:38 12:57 0:00 51.19 -7.2
2 Michelle Frank F-12 DVOA 0:31:09 16:23 6:31 40.48 +2.3
3 Daniel Tiszttarto G3 0:44:56 23:38 20:18    
4 Andrew Thornton G2 0:52:27 27:36 27:49    
5 Jacob Churchill G3 0:59:53 31:31 35:15    
6 Austin Lin G2 BS Troop 1:02:03 32:39 37:25    
7 Siva Kavutureu G5 1:05:08 34:16 40:30    
8 Skyler Shockley G3 SAMM 1:05:19 34:22 40:41    
9 Malva Arvidsson F-6 1:12:31 38:10 47:53 17.39  
  Oriana Riley   DVOA MP --- --- 8.69 -19.0
  Charlene Peachey G2 MP --- ---    
  Anton Arvidsson   MP --- --- 8.69  
    
White Summary
Length 1.90km
Climb 0.0m
Num Controls 7
Average Time 39:50
Average Pace 27:57
Num Maps 12
Num Orienteers 25
Total Time 19:53:22
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 175
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Flower Panzies Troop 807 G2 BS Troop 0:45:40 19:51 0:00    
2 Abi Durrant G2 0:48:19 21:00 2:39    
3 Remi Beltran G2 0:48:21 21:01 2:41    
4 David Karkosak G2 0:51:17 22:17 5:37    
5 Hope Thatcher F-14 DVOA 0:53:39 23:19 7:59 33.93 +1.7
6 Victor Frolenko M-10 DVOA 0:56:51 24:43 11:11 32.02 -3.9
7 Thomas Rudzinski Troop 84 G4 BS Troop 1:01:05 26:33 15:25    
8 John Watts G3 BS Troop 1:04:40 28:06 19:00    
9 Gary Brown G3 1:12:13 31:23 26:33    
10 Cecilia Landers G2 QOC 1:31:57 39:58 46:17    
    
Yellow Summary
Length 2.30km
Climb 0.0m
Num Controls 8
Average Time 59:24
Average Pace 25:49
Num Maps 10
Num Orienteers 22
Total Time 22:16:37
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 176
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Eric Dahl M-21+ 1:07:01 17:11 0:00 39.94  
2 Andrew Thornton   1:07:45 17:22 0:44 39.51  
3 Kaija Acuff-Passi G2 1:23:36 21:26 16:35    
4 Blake Stoffers M50+ 1:34:00 24:06 26:59 28.47 -0.2
5 Lindee Fitting G3 1:49:40 28:07 42:39    
6 Gary Kocher M65+ 1:49:41 28:07 42:40 24.40 +2.9
7 Melinda DiStefano F-21+ 2:23:56 36:54 76:55 18.60  
  Geegee Blair   DNF --- --- 9.30  
  John Waggoner G2 MP --- ---    
    
Orange Summary
Length 3.90km
Climb 0.0m
Num Controls 7
Average Time 75:04
Average Pace 24:44
Num Maps 9
Num Orienteers 13
Total Time 16:18:35
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 91
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Ed Scott M65+ DVOA 1:06:52 15:33 0:00 53.92 -0.3
2 John Swaren M50+ 1:09:09 16:04 2:17 52.14 +3.9
3 Dave Darrah M65+ DVOA 1:17:05 17:55 10:13 46.78 +0.2
4 Alan Lopez M70+ 1:20:31 18:43 13:39 44.78  
5 John Landers M55+ QOC 1:20:57 18:49 14:05 44.54  
6 Nancy Sharp F55+ 1:21:07 18:51 14:15 44.45 +4.6
7 Andrew Thornton   1:36:22 22:24 29:30 37.42  
8 Steve Mones M55+ 1:49:34 25:28 42:42 32.91 +0.3
9 Andy Riegner Troop 50 G2 BS Troop 2:03:27 28:42 56:35    
10 Fred Hartline M65+ 2:05:53 29:16 59:01 28.64 -4.3
11 Kathleen Geist F55+ DVOA 2:09:31 30:07 62:39 27.84 -3.5
12 Kathy Urban F65+ DVOA 2:16:06 31:39 69:14 26.49 +1.1
13 Jeff Hanlon M50+ 2:24:53 33:41 78:01 24.89  
14 Sheryl Meyer F55+ 2:42:06 37:41 95:14 22.24 -3.1
15 Mary Plunkett F60+ 2:56:39 41:04 109:47 20.41 -2.2
  Roger Martin   DNF --- --- 10.21 -13.0
  Sarah Sotingco   MP --- --- 10.21  
    
Brown Summary
Length 4.30km
Climb 0.0m
Num Controls 7
Average Time 97:39
Average Pace 25:44
Num Maps 17
Num Orienteers 18
Total Time 29:43:39
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 126
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Wyatt Riley M35+ 0:42:15 8:07 0:00 103.53 +1.7
2 Jenny Arvidsson F35+ 0:48:21 9:17 6:06 90.47  
3 Magnus Arvidsson M35+ 0:49:44 9:33 7:29 87.95  
4 Istvan Nagy M50+ 0:58:27 11:14 16:12 74.83 -0.2
5 Ury Backiev M50+ 1:05:02 12:30 22:47 67.26 +2.9
6 Brian Supplee M55+ DVOA 1:09:43 13:24 27:28 62.74 +4.4
7 Chase Thatcher M-16 DVOA 1:10:52 13:37 28:37 61.72 -11.3
8 Ron Bortz M60+ DVOA 1:13:04 14:03 30:49 59.86 -9.4
9 Tom Wells M40+ QOC 1:14:27 14:19 32:12 58.75  
10 Csaba Tiszttarto M40+ DVOA 1:16:26 14:41 34:11 57.23  
11 Richard Plunkett M60+ 1:17:33 14:54 35:18 56.40 +8.0
12 Rob Wilkison M60+ DVOA 1:21:26 15:39 39:11 53.71 -0.7
13 Svetlana Frolenko F35+ DVOA 1:21:43 15:42 39:28 53.53 +4.6
14 Jody Landers M55+ QOC 1:25:45 16:29 43:30 51.01  
15 Patricia Mace F45+ 1:26:21 16:36 44:06 50.65  
16 Nikolay Frolenko M40+ DVOA 1:26:52 16:42 44:37 50.35 +2.1
17 Ralph Tolbert M55+ 1:28:41 17:03 46:26 49.32 -2.5
18 Billy Allaband M50+ 1:29:18 17:10 47:03 48.98 +1.0
19 Elena Backiev F50+ 1:30:14 17:21 47:59 48.47 -1.1
20 Ron Wood M70+ 1:43:10 19:50 60:55 42.40 -1.3
21 Mark Mace M60+ 1:44:38 20:07 62:23 41.80  
22 Richard H Ebright M50+ 1:44:41 20:07 62:26 41.78 +0.7
23 Bev Hartline F60+ 1:47:02 20:35 64:47 40.87 -6.1
24 Rick Whiffen M60+ 1:50:45 21:17 68:30 39.49 +3.7
25 Anthony DiStefano M-21+ 1:51:28 21:26 69:13 39.24 -7.2
26 Kim McCane M60+ 1:55:30 22:12 73:15 37.87 +1.4
27 John Buckley M-21+ 2:00:56 23:15 78:41 36.17 -5.6
28 Tim Walsh M60+ 2:05:10 24:04 82:55 34.95 -2.2
29 Mike Borovicka M60+ 2:08:02 24:37 85:47 34.16 +1.1
30 Jim Puzo M50+ 2:29:49 28:48 107:34 29.20  
31 Larry Geist M60+ DVOA 2:33:59 29:36 111:44 28.41 -3.3
    
Green Summary
Length 5.20km
Climb 0.0m
Num Controls 8
Average Time 91:20
Average Pace 17:33
Num Maps 31
Num Orienteers 31
Total Time 47:11:24
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 248
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Vadim Masalkov M40+ 0:52:36 7:18 0:00 NC NC
2 Sergei Fedorov M-21+ DVOA 0:57:13 7:56 4:37 96.56 -1.8
3 Sergiy Gnatiouk M45+ HVO 1:01:34 8:33 8:58 89.74  
4 Nathan Ohrwaschel M-20 1:08:07 9:27 15:31 81.11 +0.7
5 Andras Revesz M50+ 1:09:45 9:41 17:09 79.21 -0.7
6 Zac Barker M-18 1:12:02 10:00 19:26 76.70 +1.3
7 Petr Hartman M50+ DVOA 1:12:39 10:05 20:03 76.05 +0.5
8 Florin Tencariu M35+ 1:14:25 10:20 21:49 74.24 -5.7
9 Tom Overbaugh M50+ 1:19:13 11:00 26:37 69.74 -9.3
10 Jeremy Coglan M40+ HVO 1:22:41 11:29 30:05 66.82  
11 Joel Ford M-21+ 1:28:48 12:20 36:12 62.22  
12 Udaya Bollineni M35+ 1:35:09 13:12 42:33 58.07 -0.7
13 Jonathan Swan M-21+ 1:36:52 13:27 44:16 57.04  
14 Dan Barker M55+ 2:07:20 17:41 74:44 43.39  
15 Charles Carrick M45+ QOC 2:10:43 18:09 78:07 42.27  
16 Debbie Nicholl F-21+ HVO 2:40:29 22:17 107:53 34.43  
    
Red Summary
Length 7.20km
Climb 0.0m
Num Controls 11
Average Time 86:51
Average Pace 12:03
Num Maps 16
Num Orienteers 16
Total Time 23:09:36
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 176
Red Rankings

 

Event Totals
Maps:95
Orienteers:125
Time:158:33:13
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.