Event Director:
Bob Gross
Course Design:
Bob Gross

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Oriana Emma Riley G2 0:18:55 10:30 0:00    
2 Team Mentrak G2 0:23:24 13:00 4:29    
3 Michelle Frank F-12 DVOA 0:23:24 13:00 4:29 36.41 -1.7
4 Angus Kelsall G4 0:35:28 19:42 16:33    
5 Sally Disque F60+ 0:53:21 29:38 34:26 15.97  
  Thomas C. Mentrak   MP --- --- 7.98 -12.5
    
White Summary
Length 1.80km
Climb 20.0m
Num Controls 10
Average Time 25:45
Average Pace 17:10
Num Maps 6
Num Orienteers 11
Total Time 5:03:15
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 110
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 AJ Riley M-12 0:33:58 9:59 0:00 70.76 +12.4
2 Vince Viscomi G2 0:45:59 13:31 12:01    
3 Ann Macmullan F40+ 1:02:04 18:15 28:06 38.72 -8.4
4 Lindee Fitting G3 1:03:16 18:36 29:18    
5 Brennen Hall M-14 1:07:17 19:47 33:19 35.72 -0.3
6 Joe Sotingco G2 1:09:29 20:26 35:31    
7 Steve Cook G2 1:10:11 20:38 36:13    
8 Ylva Kelsall F40+ 1:16:43 22:33 42:45 31.33 -5.2
9 Hope Thatcher F-14 1:17:01 22:39 43:03 31.21 -1.0
10 Tim Bean G4 1:20:10 23:34 46:12    
11 Karen Fedor F60+ SVO 1:22:01 24:07 48:03 29.30  
12 Jill Speizer G3 1:57:07 34:26 83:09    
  Bradley Hall   MP --- --- 14.65 -15.5
    
Yellow Summary
Length 3.40km
Climb 68.0m
Num Controls 10
Average Time 65:01
Average Pace 20:43
Num Maps 13
Num Orienteers 23
Total Time 27:12:11
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 230
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Pete Taylor M-21+ 0:37:55 9:14 0:00 55.10 +2.6
2 Ed Scott M65+ DVOA 0:42:00 10:14 4:05 49.74 -4.4
3 Carl Marcus M65+ 0:48:41 11:52 10:46 42.91 -0.7
4 Mitch Zimmer M55+ 0:53:28 13:02 15:33 39.07 -1.3
5 Mark Cornish G3 0:54:11 13:12 16:16    
6 Susan Engard F55+ 0:55:33 13:32 17:38 37.61 +3.1
7 Donna Zimmer F50+ 0:56:16 13:43 18:21 37.13 +2.4
8 Patrick Trongo M50+ SVO 0:56:56 13:53 19:01 36.70 +2.9
9 Carl Peterson M65+ 0:57:27 14:00 19:32 36.37 +9.6
10 Mike Borovicka M60+ 0:58:20 14:13 20:25 35.81 +2.7
11 Steve Mones M55+ 1:01:13 14:55 23:18 34.13 +1.6
12 Andrea Hartley F55+ 1:01:40 15:02 23:45 33.88 +4.3
13 Steve Reeps M55+ 1:01:56 15:06 24:01 33.73 -5.6
14 Carol Fink F60+ DVOA 1:03:26 15:28 25:31 32.93 +2.3
15 Kathleen Geist F55+ DVOA 1:04:41 15:46 26:46 32.30 +0.9
16 Larry Geist M60+ DVOA 1:08:08 16:37 30:13 30.66 -1.0
17 Kathy Urban F65+ DVOA 1:08:27 16:41 30:32 30.52 +5.1
18 Roger Broome M50+ 1:10:03 17:05 32:08 29.82  
19 Roger Hartley M65+ 1:11:47 17:30 33:52 29.10 -2.5
20 Rick Whiffen M60+ 1:12:06 17:35 34:11 28.98 -6.8
21 Lisa Carter F40+ 1:19:04 19:17 41:09 26.42 -13.4
22 Jared Zyeel G2 1:19:25 19:22 41:30    
23 Blake Stoffers M50+ 1:20:34 19:39 42:39 25.93 -2.7
24 Daniel Karst G2 1:24:02 20:29 46:07    
25 Mary Plunkett F60+ 1:28:15 21:31 50:20 23.67 +1.1
26 Kim Rager F45+ 1:28:19 21:32 50:24 23.66 -6.5
27 Alexander Dyson M55+ 1:29:15 21:46 51:20 23.41 -0.6
28 Dave Morgan M75+ 1:29:43 21:52 51:48 23.29 -1.7
29 Gary Moore G2 1:32:31 22:33 54:36    
30 Pat Keim F55+ SVO 1:58:14 28:50 80:19 17.67 -8.3
    
Orange Summary
Length 4.10km
Climb 50.0m
Num Controls 11
Average Time 69:07
Average Pace 16:51
Num Maps 30
Num Orienteers 35
Total Time 40:37:56
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 385
Orange Rankings

 

Sprint-1

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Wyatt Riley M35+ 0:21:43 7:14 0:00 89.03 -12.8
2 Zac Barker M-18 0:26:42 8:54 4:59 72.42 -3.0
3 Patrick Zabawa M-21+ 0:29:15 9:45 7:32 66.10 +3.2
4 Julie Keim F-21+ SVO 0:32:54 10:58 11:11 58.77 +3.6
5 Richard Plunkett M60+ 0:34:17 11:25 12:34 56.40 +8.0
6 Rob Wilkison M60+ DVOA 0:34:47 11:35 13:04 55.59 +1.2
7 Scott Thatcher M50+ 0:34:51 11:37 13:08 55.48 -2.4
8 Udaya Bollineni M35+ 0:36:40 12:13 14:57 52.73 -6.0
9 Ron Bortz M60+ DVOA 0:39:33 13:11 17:50 48.89 -20.4
10 Anthony Distefano M-21+ 0:45:03 15:01 23:20 42.92 -3.5
11 Mark Kern M65+ 0:47:17 15:45 25:34 40.89 +1.5
12 Alex Chavez M-21+ 0:49:27 16:29 27:44 39.10 +0.3
13 Deb Samans F60+ 1:11:56 23:58 50:13 26.88 +2.6
  Kevin Morales   DNF --- --- 13.44  
  Bob Fink   DVOA MP --- --- 13.44 -41.1
    
Sprint-1 Summary
Length 3.00km
Climb 40.0m
Num Controls 11
Average Time 33:37
Average Pace 12:56
Num Maps 15
Num Orienteers 15
Total Time 8:24:25
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 165
Sprint-1 Rankings

 

Sprint-2

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Udaya Bollineni M35+ 0:26:40 9:52 0:00 59.06 +0.3
2 Julie Keim F-21+ SVO 0:28:29 10:32 1:49 55.29 +0.1
3 Rob Wilkison M60+ DVOA 0:31:07 11:31 4:27 50.61 -3.8
4 Sandy Fillebrown F55+ DVOA 0:35:50 13:16 9:10 43.95 -8.9
5 Gary Kocher M65+ 1:04:17 23:48 37:37 24.50 +3.0
  Bob Fink   DVOA DNF --- ---    
    
Sprint-2 Summary
Length 2.70km
Climb 40.0m
Num Controls 10
Average Time 31:03
Average Pace 13:48
Num Maps 6
Num Orienteers 6
Total Time 3:06:23
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 60
Sprint-2 Rankings

 

Event Totals
Maps:70
Orienteers:90
Time:84:24:10
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.