Event Director:
Bob Gross
Course Design:
Bob Gross

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 A. J. Riley, M. Frank & Vadim G3 70:35 29:24 0:00    
2 Shelly Hogan & M. Campbell G2 119:00 49:35 48:25    
    
White Summary
Length 2.40km
Climb 20.0m
Num Controls 8
Average Time 94:47
Average Pace 39:29
Num Maps 2
Num Orienteers 5
Total Time 7:29:45
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 40
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Bob Burton & James G2 BSA T54 50:47 15:23 0:00    
2 Hemalatha Sumdhireddy F-21+ 54:59 16:39 4:12 30.97  
3 Gail Whiffen F-18 59:43 18:05 8:56 28.52  
4 Patrick Bobko G2 62:37 18:58 11:50    
5 Deb Katz F-21+ 70:24 21:20 19:37 24.19 +4.0
6 Patricia Miller G2 79:20 24:02 28:33    
7 Wall Family G4 80:31 24:23 29:44    
8 Scott Vant G2 84:21 25:33 33:34    
9 Scott, Mike, Dan & Tim G4 BSA T54 87:39 26:33 36:52    
10 Chris & Matt G2 BSA T54 87:43 26:34 36:56    
11 Blake, Ryan & Sean G3 BSA T54 88:42 26:52 37:55    
12 Cody & Dennis G2 BSA T54 90:01 27:16 39:14    
13 Jimmy & Johnathan G2 BSA T54 94:00 28:29 43:13    
14 Bill Newcom G2 113:36 34:25 62:49    
15 Annie Gladden G2 124:00 37:34 73:13    
16 Sandra Ward F40+ 129:28 39:13 78:41 13.15 -7.9
  The Walsh Family G4 DNF --- ---    
    
Yellow Summary
Length 3.30km
Climb 30.0m
Num Controls 10
Average Time 79:52
Average Pace 25:43
Num Maps 17
Num Orienteers 37
Total Time 47:06:10
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 370
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Duffalo Melody/Shawn G2 92:34 18:53 0:00    
2 Missy Kaler   FLO 108:35 22:09 16:01 34.60  
3 Beverly Ousley F40+ 110:29 22:32 17:55 34.01  
4 Don Miller Group G2 115:27 23:33 22:53    
5 Rich Whiffen M-21+ 128:36 26:14 36:02 29.21 +2.0
6 Lisa Seifrit F40+ 135:14 27:35 42:40 27.78 -1.4
7 Kathy Allen F-21+ 168:44 34:26 76:10 22.27 -11.1
  Matthew Plourde   none MP --- --- 11.13  
  Mike Scaringi   MP --- --- 11.13 -15.2
  Group Reeps G3 MP --- ---    
  Christine Shields   MP --- --- 11.13  
  Bob Groves   MP --- --- 11.13 -19.3
    
Orange Summary
Length 4.90km
Climb 77.0m
Num Controls 12
Average Time 71:38
Average Pace 25:03
Num Maps 12
Num Orienteers 16
Total Time 17:47:40
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 192
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Bill Shannon M65+ 64:11 18:52 0:00 43.43 -0.4
2 Tom Olds M40+ DVOA 67:58 19:59 3:47 41.01 -6.9
3 Maryann Cassidy F50+ 71:39 21:04 7:28 38.90 +12.2
4 Roger Broome M45+ 71:44 21:05 7:33 38.85 +1.4
5 Jean O'Conor F60+ 82:09 24:09 17:58 33.93 -3.7
6 Sam Zipp & Becky Masessa G2 87:40 25:47 23:29    
7 Roger Hartley M55+ 90:21 26:34 26:10 30.85 +2.3
8 Rick Buchan G2 none 107:29 31:36 43:18    
9 John Anderson & Kathlee Cox G2 108:58 32:02 44:47    
10 Dave Urban M55+ 126:37 37:14 62:26 22.01 -6.9
11 Kathy Urban F55+ 160:11 47:06 96:00 17.40 -4.7
    
Brown Summary
Length 3.40km
Climb 45.0m
Num Controls 9
Average Time 94:27
Average Pace 27:46
Num Maps 11
Num Orienteers 14
Total Time 22:23:04
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 126
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Ron Bortz M50+ 62:32 11:22 0:00 66.19 -2.2
2 Daria Babushok F-21+ 66:28 12:05 3:56 62.28 +9.2
3 Arturs Intsons   FLO 68:19 12:25 5:47 60.59  
4 John De Wolf M45+ 72:16 13:08 9:44 57.28 +9.0
5 Billy Allaband M40+ 74:17 13:30 11:45 55.72 +18.5
6 Meyer Bob M50+ 75:59 13:48 13:27 54.48 -4.6
7 Tolbert Ralph M50+ 76:52 13:58 14:20 53.85 +1.0
8 Ahlswede Sandy F35+ 79:48 14:30 17:16 51.87 +3.8
9 Wilkison Rob M55+ 84:47 15:24 22:15 48.82 -6.8
10 Parson Dale M50+ 86:11 15:40 23:39 48.03 -0.1
11 Campbell Matthew M-21+ 86:26 15:42 23:54 47.89 -5.9
12 Scott Ed M60+ DVOA 87:09 15:50 24:37 47.50 +2.7
13 Hartman Peter M40+ 89:17 16:14 26:45 46.36 -16.7
14 Fink Bob M55+ 91:18 16:36 28:46 45.34 -4.4
15 Shaw Kent M55+ 92:14 16:46 29:42 44.88 -1.5
16 Draigle Wally   93:23 16:58 30:51 44.33  
17 Seifrit David M35+ 99:19 18:03 36:47 41.68 +0.1
18 Burg Bob M55+ 101:24 18:26 38:52 40.82 -13.3
19 Alaniz Christine F-20 114:33 20:49 52:01 36.13 +6.4
20 Gilpatrick Tim M40+ 133:24 24:15 70:52 31.03 -3.8
21 Ward Joe M40+ 134:25 24:26 71:53 30.79 -2.7
22 Zaharia Theo M60+ 143:38 26:06 81:06 28.82  
23 Siegler Sharon F55+ 170:05 30:55 107:33 24.34 -5.8
24 Geist Larry M50+ 173:01 31:27 110:29 23.92 -6.0
  Aronson Steve   DNF --- --- 11.96 -29.7
  Martin Roger   MP --- --- 11.96 -12.2
    
Green Summary
Length 5.50km
Climb 85.0m
Num Controls 12
Average Time 90:39
Average Pace 17:51
Num Maps 26
Num Orienteers 26
Total Time 39:17:05
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 312
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Clem McGrath M-21+ 60:21 7:50 0:00 98.55 -0.9
2 Wyatt Riley M-21+ 62:20 8:05 1:59 95.41 +0.3
3 Vadim Masalkov M35+ 67:40 8:47 7:19 87.89 +0.5
4 Karl Ahlswede M40+ 76:08 9:53 15:47 78.12 +7.0
5 Ury Backiev M40+ 87:00 11:17 26:39 68.36 +9.9
6 Steve Barr M-21+ 87:11 11:19 26:50 68.22 +5.8
7 Angelica Riley F-21+ 95:12 12:21 34:51 62.47 -3.1
8 Jeremy Colgan M-21+ HVO 105:26 13:41 45:05 56.41  
9 Johnny Wrongway M40+ 105:47 13:44 45:26 56.22 -5.2
10 Shawn Duffalo M-21+ 106:28 13:49 46:07 55.86 -7.5
11 Udaya Bollineni M-21+ 113:12 14:42 52:51 52.54 +0.5
12 Jim Rayburn M40+ SVO 123:05 15:59 62:44 48.32 -16.0
13 Marc Murray & Cheri Resinski G2 none 136:35 17:44 76:14    
14 Rick Whiffen M50+ 157:29 20:27 97:08 37.77 +0.9
15 Robert McKeag   none 194:24 25:14 134:03 30.59  
    
Red Summary
Length 7.70km
Climb 108.0m
Num Controls 16
Average Time 105:13
Average Pace 13:39
Num Maps 15
Num Orienteers 16
Total Time 28:34:53
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 256
Red Rankings

 

Event Totals
Maps:83
Orienteers:114
Time:162:38:37
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.