Event Director:
Ron Wood
Course Design:
Ron Wood
Notes:
Due to course problems, Red results are not included in the club rankings.

White

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Michelle Frank F-10 58:02 30:32 0:00 NC NC
2 Sarah Hough F-12 74:50 39:23 16:48 37.40  
3 Ohlerking Den 8 G5 Pack 292 85:23 44:56 27:21    
  Stella Barr G2 DNF --- ---    
  Michael Vadner G2 DNF --- ---    
    
White Summary
Length 1.90km
Climb 60.0m
Num Controls 9
Average Time 43:39
Average Pace 38:17
Num Maps 5
Num Orienteers 11
Total Time 9:19:47
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 99
White Rankings

 

Yellow

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Brandon Helliar M-12 58:04 22:20 0:00 39.02 -3.7
2 Mike/Lyndsey Fraser G2 58:14 22:23 0:10    
3 Ali Bortz F55+ 60:07 23:07 2:03 37.69  
4 Megan Ross F-21+ 60:18 23:11 2:14 37.57 +3.8
5 Karl Green M-12 65:24 25:09 7:20 34.64 +0.2
6 Scott Walker   72:51 28:01 14:47 31.10  
7 Mike Kusters G4 77:20 29:44 19:16    
8 Team Chihuahua G3 78:50 30:19 20:46    
9 T/C Delvechio G2 79:51 30:42 21:47    
10 The Troublemakers G2 118:42 45:39 60:38    
11 Ohlerking Den 8 G5 Pack 292 119:59 46:08 61:55    
12 Suzanne Smith G3 126:01 48:28 67:57    
13 Wayne Campbell M60+ 144:37 55:37 86:33 15.67  
  Mike Sparks   DNF --- --- 7.83  
    
Yellow Summary
Length 2.60km
Climb 95.0m
Num Controls 9
Average Time 80:01
Average Pace 33:08
Num Maps 14
Num Orienteers 28
Total Time 41:38:43
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 252
Yellow Rankings

 

Orange

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Jacob Helliar M-16 40:24 15:32 0:00 51.31 +2.3
2 Zac Barker M-14 41:41 16:01 1:17 49.73 +1.8
3 Chase Thatcher M-12 47:51 18:24 7:27 43.32 -0.2
4 Mike Ahern M50+ DVOA 68:15 26:15 27:51 30.37  
5 Mary Carpenter F55+ 74:54 28:48 34:30 27.67  
6 Mike Brown M40+ 75:34 29:03 35:10 27.43  
7 Tom Chambers M55+ 76:41 29:29 36:17 27.03 -0.5
8 Meg McGoldrick G2 82:44 31:49 42:20    
9 Andrea Hartley F55+ 84:36 32:32 44:12 24.50  
10 Domenico Lazzaro G3 97:33 37:31 57:09    
11 Stephanie Helliar F45+ 98:10 37:45 57:46 21.11 -1.5
12 Kevin/Sue Martin G2 98:14 37:46 57:50    
13 Thomas Ahern G3 110:27 42:28 70:03    
14 Beth Yancoskie G2 122:12 47:00 81:48    
15 Kathy Weir G3 Brownies 155:52 59:56 115:28    
16 Jeff Russell M45+ 205:00 78:50 164:36 10.11  
  Audra Supplee   DNF --- --- 5.06 -26.4
  Bailey Reed   DNF --- --- 5.06 -23.3
  Dave Shilling   OT --- --- 5.06  
    
Orange Summary
Length 2.60km
Climb 75.0m
Num Controls 10
Average Time 77:54
Average Pace 35:34
Num Maps 19
Num Orienteers 28
Total Time 41:51:02
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 280
Orange Rankings

 

Brown

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Juergen Lunkwitz M-21+ 40:14 13:24 0:00 56.67 +0.3
2 Hugh MacMullan III M65+ 48:23 16:07 8:09 47.12 +1.0
3 Bill Shannon M65+ 50:17 16:45 10:03 45.34 +7.0
4 Dzmitry Paulau G2 63:52 21:17 23:38    
5 Tim Walsh M60+ 64:40 21:33 24:26 35.26 -1.6
6 Eugene Frolenko M-16 65:42 21:54 25:28 34.70 +0.6
7 Richard Hough M35+ 82:42 27:34 42:28 27.57  
8 Robert Frank M-16 83:52 27:57 43:38 27.18 +1.4
9 Roger Martin M60+ 88:55 29:38 48:41 25.64 +5.2
10 Brenda Harder F65+ 91:58 30:39 51:44 24.79 +3.7
11 Steve Mones G2 100:31 33:30 60:17    
12 Roger Hartley M60+ 100:50 33:36 60:36 22.61 -7.0
13 Valery Roy G4 117:31 39:10 77:17    
14 Mary Plunkett F55+ 152:25 50:48 112:11 14.96 -4.9
  Dave Darrah   DVOA DNF --- --- 7.48 -37.1
  Tory Lingg   DVOA DNF --- --- 7.48 -14.6
    
Brown Summary
Length 3.00km
Climb 75.0m
Num Controls 10
Average Time 71:59
Average Pace 27:25
Num Maps 16
Num Orienteers 21
Total Time 27:48:48
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 210
Brown Rankings

 

Green

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Ron Bortz M55+ 56:19 10:49 0:00 70.71 +2.7
2 Matt Ross M-21+ 57:06 10:58 0:47 69.74 +7.3
3 Chris Brennan M-21+ 60:39 11:39 4:20 65.66  
4 Scott Thatcher M45+ 64:06 12:19 7:47 62.12 +3.0
5 Petr Hartman M45+ 64:22 12:22 8:03 61.86 -4.8
6 Sam Reed M-16 70:39 13:35 14:20 56.36 +6.9
7 Bob Fink M55+ 74:33 14:20 18:14 53.41 +1.7
8 Brian Supplee M50+ 77:29 14:54 21:10 51.39 -7.1
9 Daniel Kusters G3 79:29 15:17 23:10    
10 Rob Wilkison M55+ 80:24 15:27 24:05 49.53 -0.8
11 Bob Burg M60+ 81:30 15:40 25:11 48.86 -2.9
12 Daria Babushok F-21+ 87:26 16:48 31:07 45.54 -12.0
13 Bob Gross M50+ 88:13 16:57 31:54 45.14 +1.1
14 Svetlana Frolenko F35+ 94:54 18:15 38:35 41.96 -1.1
15 Martin Forsberg M-21+ 99:44 19:10 43:25 39.93 -10.3
16 Ron Barron M50+ 110:10 21:11 53:51 36.15 -4.4
17 Mark Kern M60+ 110:39 21:16 54:20 35.99 +0.2
18 Kim McCane M55+ 119:10 22:55 62:51 33.42 +7.5
19 Nikolay Frolenko M40+ 132:55 25:33 76:36 29.96 -7.5
20 Kathleen Geist F50+ DVOA 133:31 25:40 77:12 29.82 +0.4
21 Dave Urban M60+ 142:04 27:19 85:45 28.03 -1.0
22 Michael Forbes Sr M60+ 144:22 27:45 88:03 27.58 -6.1
23 John Landau   146:54 28:15 90:35 27.11  
24 Larry Geist M55+ 148:30 28:33 92:11 26.81 -1.8
25 Kathy Urban F60+ 170:26 32:46 114:07 23.36 -0.1
  Jim Eagleton   DNF --- --- 11.68 -45.7
  Bryan Butler   DNF --- --- 11.68  
  Art Bond   OT --- --- 11.68 -7.9
  Deb Samans   OT --- --- 11.68 -12.3
  John Mason   OT --- --- 11.68  
    
Green Summary
Length 5.20km
Climb 105.0m
Num Controls 13
Average Time 83:11
Average Pace 19:11
Num Maps 30
Num Orienteers 32
Total Time 44:14:32
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 416
Green Rankings

 

Red

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Clem McGrath M-21+ 58:23 8:27 0:00 NC NC
2 Wyatt Riley M35+ 59:23 8:36 1:00 NC NC
3 Tom Overbaugh M45+ 76:25 11:04 18:02 NC NC
4 Brent Freeland M-21+ 78:18 11:20 19:55 NC NC
5 Angelica Riley F35+ 79:48 11:33 21:25 NC NC
6 Sergei Fedorov M-21+ 81:09 11:45 22:46 NC NC
7 Fred Reed M50+ 84:19 12:13 25:56 NC NC
8 Chris Bartges M40+ 85:01 12:19 26:38 NC NC
9 Randy Hall M40+ 90:44 13:08 32:21 NC NC
10 Mike Adams M-21+ 95:36 13:51 37:13 NC NC
11 Dan Barker M50+ 113:50 16:29 55:27 NC NC
12 Farncis Hogle M65+ 127:58 18:32 69:35 NC NC
13 Ron Cook M50+ 131:02 18:59 72:39 NC NC
14 Tracy Acuff F40+ 139:35 20:13 81:12 NC NC
15 Andy Green M40+ 141:32 20:30 83:09 NC NC
16 John Lumsford M-21+ 141:32 20:30 83:09 NC NC
17 Rick Whiffen M55+ 165:52 24:02 107:29 NC NC
  Vadim Masalkov   DNF --- ---    
  Bill McBane   DNF --- ---    
  Stephen Winter G2 DNF --- ---    
    
Red Summary
Length 6.90km
Climb 205.0m
Num Controls 14
Average Time 87:31
Average Pace 14:55
Num Maps 20
Num Orienteers 21
Total Time 29:10:27
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 294
Red Rankings

 

Event Totals
Maps:104
Orienteers:141
Time:194:03:19
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.