Event Director:
Fred Ayres
Course Design:
Peggy Dickison

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 James Garrison M-0 14.54 7:05 0:00    
2 Dan Iredell M-0 QOC 25.00 11:54 10:06    
3 Michael Garman M-0 26.00 12:22 11:06    
4 Michael Lee M-0 QOC 28.59 13:48 14:05    
5 Jeanie Kwon F-0 29.18 13:57 14:24    
6 Paul Stetekluh M-0 QOC 30.12 14:22 15:18    
7 Greg Ahlswede M-10 30.29 14:30 15:35 2636.65 +411.3
8 Jennifer Mitchell F-0 QOC 31.17 14:53 16:23    
9 Jessica Stetekluh F-0 QOC 31.52 15:10 16:58    
10 Deb Ayres G3 QOC 32.00 15:14 17:06    
11 John Firebaugh G2 QOC 33.09 15:47 18:15    
12 Katherine Blaisdell G2 QOC 35.16 16:47 20:22    
13 Ken Garrison M-0 37.47 17:59 22:53    
14 Robert Frank M-6 40.20 19:12 25:26 3488.62 +892.0
15 Drenan Dudley M-0 QOC 47.04 22:24 32:10    
16 Beth Scheidt G4 QOC 51.45 24:38 36:51    
    
Summary
Length 2.10km
Climb 20.0m
Num Controls 9
Average Time 32:50
Average Pace 15:38
Num Maps 16
Num Orienteers 23
Total Time 13:33:02
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 207
Rankings

 

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Michael Colahan M-0 QOC 19.00 7:36 0:00    
2 Joshua Wright M-14 FUMA 19.25 7:46 0:25    
3 Tim Blaisdell M-14 QOC 22.18 8:55 3:18    
4 Jordan Yonce M-12 FUMA 23.41 9:28 4:41    
5 Tony Quade M-0 27.05 10:50 8:05    
6 Jennifer Mitchell F-0 QOC 27.23 10:57 8:23    
7 Robert Liddle M-0 FUMA 27.40 11:04 8:40    
8 Sharon Norquest F-0 27.43 11:05 8:43    
9 Jackie Harris F-0 28.45 11:30 9:45    
10 John Firebaugh G2 QOC 29.49 11:55 10:49    
11 Michael Funk M-0 31.11 12:28 12:11    
12 Johannes Hansen M-0 FUMA 31.15 12:30 12:15    
13 Ashley Fry F-0 31.40 12:40 12:40    
14 Dustin Schultz M-0 32.15 12:54 13:15    
15 Jennifer Anderson F-0 QOC 34.15 13:42 15:15    
16 Adam Barrett M-0 35.47 14:18 16:47    
17 Michael Lee M-0 QOC 37.02 14:48 18:02    
18 Rebecca Bell F-0 40.10 16:04 21:10    
19 Yoshinori Irie G2 GMUOC 44.54 17:57 25:54    
20 Huw Thomas G3 QOC 46.31 18:36 27:31    
21 Erik Sandberg M-0 FUMA 48.56 19:34 29:56    
22 Trish Strat F-0 SVO 50.07 20:02 31:07    
23 Ieva Veidemanis M-0 QOC 52.00 20:48 33:00    
24 Julie Robinson F45+ 56.15 22:30 37:15    
    
Summary
Length 2.50km
Climb 20.0m
Num Controls 8
Average Time 34:22
Average Pace 13:45
Num Maps 24
Num Orienteers 28
Total Time 16:32:52
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 224
Rankings

 

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Melissa Coombes F-0 USNA 39.31 10:40 0:00    
2 Roger Fry M-0 SVO 44.39 12:04 5:08    
3 JiHoon Kim M-0 FUMA 47.57 12:57 8:26    
4 Owen Ricketts M-16 FUMA 51.02 13:47 11:31    
5 Pat Ryan M-21+ 52.48 14:16 13:17    
6 Paul Sherlock M-0 QOC 54.18 14:40 14:47    
7 Richard Fray M-0 QOC 54.32 14:44 15:01    
8 Pavel Kurasov M-0 FUMA 54.41 14:46 15:10    
9 Andrew Blaisdell M-0 57.18 15:29 17:47    
10 Justin Watkins M-16 FUMA 58.31 15:48 19:00    
11 Michael Bopf G2 QOC 62.21 16:51 22:50    
12 Nadim Ahmed M-0 63.02 17:02 23:31    
13 Darcy Good F-0 70.58 19:10 31:27    
14 Pat Gutowski F-0 73.15 19:47 33:44    
15 Daniel Bussanich M-0 FUMA 74.53 20:14 35:22    
16 Scott Dansereau M-0 FUMA 74.59 20:15 35:28    
17 Eben Thomas M-0 FUMA 75.08 20:18 35:37    
18 Wilbur Hurley M-0 75.15 20:20 35:44    
19 Dean Garrison M-0 75.40 20:27 36:09    
20 CatherineMalinin Dunn F-0 QOC 77.03 20:49 37:32    
21 Paul Stone M-0 83.03 22:26 43:32    
22 Mike Newman M-0 QOC 84.10 22:44 44:39    
23 Ben Ahlswede M-16 84.40 22:52 45:09 2883.81 +118.1
24 Marmie Schuster-Walker F50+ QOC 86.04 23:15 46:33 2931.50 +360.4
25 Victoria Velsey F-0 QOC 88.11 23:50 48:40    
26 Robert Smith M40+ 96.38 26:07 57:07 3291.41 +911.1
27 Schwenn White G2 QOC 100.57 27:17 61:26    
28 Schwenn Zdobysz G2 QOC 102.39 27:44 63:08    
29 Vickie Garrett F-0 QOC 108.00 29:11 68:29    
    
Summary
Length 3.70km
Climb 30.0m
Num Controls 10
Average Time 71:27
Average Pace 19:18
Num Maps 29
Num Orienteers 32
Total Time 38:58:10
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 320
Rankings

 

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Adam Langford M-0 48.34 13:07 0:00    
2 John Whitty M-0 QOC 54.05 14:37 5:31    
3 Kevin Dvorsky M-0 55.51 15:05 7:17    
4 David Marsh M-0 60.55 16:27 12:21    
5 Bryan Garman M-0 61.47 16:41 13:13    
6 Jim Browne M70+ 63.43 17:13 15:09 1688.39 -93.9
7 Melissa Langford F-0 66.23 17:56 17:49    
8 Kurt Lambrecht M-0 QOC 73.39 19:54 25:05    
9 Don Velsey M-0 QOC 74.35 20:09 26:01    
10 John Williams M60+ 76.15 20:36 27:41 2020.50 -172.3
11 Bob Chalmers M35+ QOC 77.17 20:53 28:43    
12 Steve Sparrow M-0 QOC 78.06 21:06 29:32    
13 Ryan Costanzo M-0 86.22 23:20 37:48    
14 Kronenwetter DiDonato G2 QOC 86.26 23:21 37:52    
15 Loretta Opila F35+ IUPOC 106.45 28:51 58:11    
16 John Blaisdell M40+ QOC 113.36 30:42 65:02    
  Annick Family G4 QOC DNF --- ---    
    
Summary
Length 3.70km
Climb 40.0m
Num Controls 12
Average Time 69:39
Average Pace 20:00
Num Maps 17
Num Orienteers 21
Total Time 21:10:45
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 252
Rankings

 

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Dan Quinn M-0 QOC 41.52 9:06 0:00    
2 Peter Thompson M35+ QOC 43.28 9:26 1:36 1271.72 -258.5
3 Ted Good M-21+ QOC 47.58 10:25 6:06    
4 James Lingar M40+ QOC 51.51 11:16 9:59    
5 Bob Turbyfill   55.13 12:00 13:21    
6 Tim Gilbert M50+ IUPOC 55.58 12:10 14:06 1637.43 -141.7
7 Christian Hanson M-0 QOC 61.58 13:28 20:06    
8 Mark Earley M45+ FLO 62.25 13:34 20:33    
9 Elliott Hamilton M-0 62.29 13:35 20:37    
10 Jim Wolfe M-0 62.50 13:39 20:58    
11 Rob Wilkison M50+ 62.58 13:41 21:06 1842.24 +474.1
12 Ted Russell M50+ QOC 63.03 13:42 21:11    
13 Jody Landers M45+ 63.20 13:46 21:28    
14 Van Anthony M40+ QOC 63.30 13:48 21:38 1857.84 +88.0
15 JohnMelinin Dunn M-0 QOC 66.04 14:21 24:12    
16 John Texeira M-16 FUMA 68.36 14:54 26:44    
17 Valerie Meyer F40+ 69.33 15:07 27:41 2034.85 +105.8
18 Theo Zaharia M55+ 69.42 15:09 27:50 2039.23 +214.1
19 Jeff Haskell M-0 QOC 72.23 15:44 30:31    
20 Yulia Popova M-0 QOC 72.28 15:45 30:36    
21 Charles Robinson M45+ 74.36 16:13 32:44 2182.60 +375.1
22 Ralph Tolbert M45+ 74.49 16:15 32:57 2188.93 +701.5
23 Jim Rayburn M35+ 75.30 16:24 33:38 2208.93 +546.7
24 Jim Della-Giacoma M-0 QOC 75.44 16:27 33:52    
25 Gayle Kupcho F-21+ QOC 76.16 16:34 34:24    
26 Gary Dettinger M35+ NONE 76.54 16:43 35:02 2249.89 -574.9
27 Tom Perry M40+ SVO 80.03 17:24 38:11 2342.05 +290.8
28 Heidi Onkst F35+ QOC 80.38 17:31 38:46 2359.11 +71.3
29 Mary Frank F40+ 81.56 17:48 40:04 2397.15 +782.1
30 Jeff Schlaline M-0 SVO 82.08 17:51 40:16    
31 Dave Zador G2 82.45 17:59 40:53    
32 Travis Rose M-18 FUMA 85.37 18:36 43:45    
33 Frantisek Brabec M-0 98.15 21:21 56:23    
34 Julian Olavarria F-0 98.50 21:29 56:58    
35 Samantha Zipp F-20 100.20 21:48 58:28 2935.48 -365.5
36 Fulton Otte G2 109.56 23:53 68:04    
37 Dwight Johnson M-0 QOC 110.40 24:03 68:48    
38 Catharina Lindsey F-0 QOC 141.14 30:42 99:22    
    
Summary
Length 4.60km
Climb 45.0m
Num Controls 15
Average Time 74:18
Average Pace 16:09
Num Maps 38
Num Orienteers 40
Total Time 50:16:31
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 600
Rankings

 

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Mark Voit M35+ SVO 56.10 8:38 0:00 1006.78 -7.4
2 Brad Whitmore M45+ 59.12 9:06 3:02 1061.15 -57.9
3 Andras Revesz M35+ 60.22 9:17 4:12 1082.07 +41.4
4 Stephen White M-0 66.23 10:12 10:13    
5 Ron Bortz M45+ 67.20 10:21 11:10 1206.94 -1.3
6 Tim Good M40+ 69.12 10:38 13:02 1240.40 -55.0
7 Istvan Nagy M40+ 71.56 11:04 15:46 1289.40 +75.6
8 Jeremy McKnight M-0 QOC 73.59 11:22 17:49    
9 Karl Ahlswede M35+ 76.30 11:46 20:20 1371.25 -81.3
10 Mark Frank M40+ 80.54 12:26 24:44 1450.12 +199.3
11 Tom Delaney M35+ QOC 81.34 12:32 25:24    
12 Robert Buraczynski M45+ 83.11 12:47 27:01 1491.05 +51.2
13 Sam Listwak M45+ QOC 90.27 13:54 34:17 1621.31 -12.0
14 Diana Todd   97.35 15:00 41:25    
15 Ilan Elias M-0 QOC 109.03 16:46 52:53    
16 Mark Wood M-0 QOC 116.15 17:53 60:05    
17 Stephen Brown M-0 UNO 119.26 18:22 63:16    
18 Shawn Lyons M-18 FUMA 152.04 23:23 95:54    
19 Chris Bennett M-18 FUMA 154.39 23:47 98:29    
    
Summary
Length 6.50km
Climb 55.0m
Num Controls 18
Average Time 88:44
Average Pace 13:39
Num Maps 19
Num Orienteers 19
Total Time 28:06:12
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 342
Rankings

 

Pl Name Class Club Time Pace Behind *Score **Diff
1 Vytenis Benetis M-21+ QOC 58.21 7:06 0:00 885.27 -59.4
2 Nikolay Nachev M-0 QOC 64.40 7:53 6:19    
3 Eddie Bergeron M-21+ SVO 64.50 7:54 6:29 983.63 -3.2
4 Dave Pruden M-21+ QOC 76.42 9:21 18:21    
5 Liviu Tintar M-21+ 78.23 9:33 20:02    
6 Marek Filicko M-21+ QOC 78.52 9:37 20:31    
7 Randy Hall M35+ 79.18 9:40 20:57 1203.11 +92.3
8 Kazuhiro Takashima M-0 GMUOC 83.20 10:09 24:59    
9 Tom Strat M40+ BAOC 83.35 10:11 25:14    
10 Kevin Omland M-0 QOC 88.55 10:50 30:34    
11 Ken Walker, Sr M45+ 89.40 10:56 31:19 1360.39 -22.1
12 Jim Yentz   95.20 11:37 36:59    
13 Takashi Onuki   97.45 11:55 39:24    
14 David Onkst M35+ QOC 98.29 12:00 40:08 1494.16 -117.5
15 Jon Torrance M-21+ QOC 98.45 12:02 40:24    
16 Francis Hogle M55+ 110.10 13:26 51:49 1671.41 +127.3
17 Kota Shimizu   111.43 13:37 53:22    
18 Tomohito Kanaizuka   112.51 13:45 54:30    
19 Michael Ball M45+ 114.38 13:58 56:17 1739.18 +314.9
20 Patricia Zerfas F-21+ 140.37 17:08 82:16 2133.39 +368.4
21 David Scheidt M35+ QOC 148.24 18:05 90:03    
    
Summary
Length 8.20km
Climb 80.0m
Num Controls 21
Average Time 94:03
Average Pace 11:28
Num Maps 21
Num Orienteers 21
Total Time 32:55:18
Total Distance 0.00km
Total Climb 0.0m
Total Controls 441
Rankings

 

Event Totals
Maps:164
Orienteers:184
Time:201:32:50
Distance:0.00 km
Climb:0.0 m
Ctrls:0
Legend
DNF Did Not Finish
MP MisPunch
OT OverTime
NC Not Competing (also used for a 2nd course at same event)
CGV Course Gnarliness Value - a measurement indicating the difficulty of a course
Pl Place, 1st, 2nd, 3rd, etc.
Behind How far behind the winner, in MM:SS

* While the "Score" value is an indication of how well you performed in this event, please understand it is partly determined by how well you performed in all other events. Not only that, it is also partly determined by how well all others performed. The "Score" value will change as the season progresses. Even if you miss an event, it is quite likely this score will change. It is not useful to compare Scores on one course to the Scores on a different course. For a full explanation of the rankings formula please see the rankings formula page.

** The "Diff" column displays the difference between this event and your ranking score. A positive number indicates your result was better than your year-to-date ranking score while a negative number indicates a result that was not as good as your ranking score.